Ile wynosi składka zdrowotna w 2017? Ile z tego jest do odliczenia?

Składka zdrowotna opłacana przez przedsiębiorcę znowu wzrosła. W tym roku osoby prowadzące działalność zapłacą 297,28 zł.

Skąd bierzemy podstawę wymiaru składki zdrowotnej?

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców stanowi zadeklarowana kwota. Nie może być jednak niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale poprzedniego roku, włącznie z wypłatami z zysku.

Prezes GUS ogłosił, że powyższe wynagrodzenie w IV kwartale 2016 roku wyniosło 4404,17 zł. Oznacza to, że minimalna miesięczna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne to 3303,13 zł.

Ile wynosi i o ile wzrosła składka zdrowotna?

Składka na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców przez cały 2017 rok wynosić będzie 297,28 zł.

W roku 2016 osoby prowadzące działalność płaciły z tego tytułu 288,95 zł miesięcznie. Odnotowaliśmy zatem wzrost o 8,33 zł w porównaniu z poprzednim rokiem.

Sprawdź też ile wyniosą nowe składki ZUS w 2017 roku? Mały i duży ZUS

ZUS rośnie

Odliczenie od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zapłaconą składkę zdrowotną można odliczyć od podatku, ale tylko w części. Płacimy bowiem 9% podstawy wymiaru, natomiast od podatku odliczamy tylko 7,75%. W 2017 roku odliczeniu podlega 255,99 zł miesięcznie.

Pozostałej części składki nie należy odliczać również od dochodu, nie stanowi też kosztu uzyskania przychodów dla przedsiębiorcy.

Bardzo ważne jest to, że odliczenia możemy dokonać dopiero w miesiącu, w którym składka zdrowotna została faktycznie zapłacona. Nie ma znaczenia, za który miesiąc jest należna. Przykładowo jeżeli przedsiębiorca zapłaci 10 lutego 2017 roku składkę należną za styczeń to odliczy ją od dochodu dopiero przy wyliczaniu zaliczki na podatek dochodowy za drugi miesiąc w roku.

Ile łącznie zapłaci przedsiębiorca z tytułu składek ZUS?

1. DUŻY ZUS:

  • suma składek na ubezpieczenia społeczne, składki zdrowotnej i składki na FP (bez dobrowolnej składki chorobowej) w 2017 roku: 1 109,89 zł
  • suma składek na ubezpieczenia społeczne, składki zdrowotnej i składki na FP (wliczając dobrowolne ubezpieczenie chorobowe) w 2017 roku: 1 172,56 zł

2. MAŁY ZUS:

  • suma składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne (bez dobrowolnej składki chorobowej) w 2017 roku: 473,20 zł.
  • suma składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne (wliczając dobrowolną składkę chorobową) w 2017 roku: 487,90 zł.

Chcesz wyliczać ZUS w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo.
  • Wystaw fakturę, dodaj koszt, opłać podatek wprost z inFaktu przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów.
  • A gdy Twoje potrzeby wzrosną – inFakt zapewni Ci osobistą księgową lub księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.