Negatywne konsekwencje z powodu COVID-19


31 lipca 2020 1 min. czytania

Przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne konsekwencje z powodu COVID-19, mogli skorzystać z różnych form pomocy. Do kluczowych programów wsparcia należy m.in. zwolnienie z ZUS, subwencje z PFR, bezzwrotna mikropożyczka. Więcej informacji na temat tarczy można znaleźć tutaj.

Czym są „Negatywne konsekwencje z powodu COVID-19”

Aby skorzystać z rozwiązań łagodzących skutki negatywnych ekonomicznych konsekwencji z powodu COVID-19, należy spełniać określone kryteria. Warto zaznaczyć, że przepisy prawa nie określają definicji „negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19”. Przez to wielu przedsiębiorców nie jest pewna czy zgodnie z tą definicją miało prawo do skorzystania z rozwiązań tarczy.

Ministerstwo Finansów dnia 22.07.2020 na swojej stronie umieściło objaśnienia podatkowe w sprawie nowych preferencji stosowanych w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.

Brak definicji pojęcia negatywnych konsekwencji ekonomicznych jest celowym zabiegiem ustawodawcy. Ponieważ u każdego podatnika negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19 mogą przejawiać się w inny sposób. Możemy do nich zaliczyć między innymi:

  • spadek dochodów,
  • konieczność ograniczenia prowadzonej działalności,
  • utratę płynności finansowej

Nie mniej należy pamiętać, że ocena tego kryterium u różnych przedsiębiorców może być odmienna. Dodatkowo należy pamiętać, że musi być oparta na całokształcie okoliczności dotyczących danego podmiotu. Oznacza to, że wpływ negatywnych konsekwencji ekonomicznych, które odczuwa przedsiębiorstwo jest spowodowane sytuacją wynikającą z obostrzeń dot. COVID.

Pełne objaśnienia dostępne są tutaj.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu