Mamy założenia umowy koalicyjnej zjednoczonej opozycji! [Wybory 2023 – inFakt Check]

Katarzyna Leszkiewicz

W wyniku wyborów do Sejmu przeprowadzonych 15 października scena polityczna Polski zmierza w nowym kierunku. Koalicja Obywatelska, zdobywając 157 mandatów, Trzecia Droga z 65 mandatami oraz Nowa Lewica z 26 mandatami, skonsolidowały swoje siły, tworząc blok liczący łącznie 248 posłów. Ten wynik daje im większość, co otwiera drzwi do formowania rządu.

Liderzy tych trzech komitetów wyborczych ogłosili zamiar podpisania umowy koalicyjnej w celu wspólnego utworzenia rządu. Obietnice te zyskały dodatkowe potwierdzenie na konferencji liderów partii opozycji z 10 listopada 2023 roku. Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia, Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń ogłosili główne założenia umowy koalicyjnej. To porozumienie ma być fundamentem dla wspólnego, zjednoczonego rządu, który zdolny będzie sprostać obecnym wyzwaniom politycznym i społecznym.

Zapisy umowy dotyczą różnych aspektów życia w Polsce, między innymi przedsiębiorczości, podatków i rynku pracy. Oto najważniejsze zapisy dotyczące tych tematów.

Reformy podatkowe

Koalicja stawia za cel przywrócenie stabilności w systemie podatkowym. Politycy chcą to osiągnąć poprzez ugruntowanie prawa i wznowienie dialogu z przedstawicielami pracodawców oraz związkami zawodowymi. Uznają, że stabilny, przyjazny i sprawiedliwy system podatkowy jest kluczowy dla zwiększenia inwestycji gospodarczych. W tym kontekście planują wprowadzenie zasady sześciomiesięcznego okresu vacatio legis dla zmian w prawie podatkowym.

Wsparcie dla pracowników

Dodatkowo koalicja zobowiązuje się do redukcji obciążeń podatkowych osób pracujących. Ma to na celu stymulowanie aktywności zawodowej i wspieranie rodzin. W ramach wsparcia dla pracowników koalicjanci planują także dodatkowe finansowanie Państwowej Inspekcji Pracy, aby skutecznie broniła ich praw.

Odbudowanie zaufania pomiędzy rządem a przedsiębiorcami

Działania koalicji będą miały na celu przywrócenie sprzyjających warunków dla rozwoju działalności gospodarczej. Politycy uważają, że odbudowa ducha przedsiębiorczości jest kluczowa dla długoterminowego wzrostu gospodarczego i związanych z nim wyższych wynagrodzeń.

Pro-przedsiębiorcza rewolucja

Składki zdrowotne będą naliczane na klarownych i korzystnych zasadach. Politycy zjednoczonej opozycji chcą zatrzymać potężny wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, wprowadzając zasadę, że ZUS będzie pokrywał koszty chorobowego pracownika już od pierwszego dnia.

Kasowy PIT i wakacje od ZUS

Koalicja planuje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku PIT dla przedsiębiorców oraz umożliwienie czasowego zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców, którzy odprowadzają składki za siebie. To kroki mające na celu zrewolucjonizowanie środowiska przedsiębiorczego i stworzenie bardziej przyjaznych warunków dla rozwoju gospodarczego.

box-icon

Opinia eksperta – Główny Doradca Podatkowy inFakt Piotr Juszczyk

Przedstawiona umowa koalicyjna daje koalicjantom dużą elastyczność. Jej zapisy są bardzo ogólne i brakuje konkretów. Przedstawiona umowa ma być realizowana w ciągu 4 lat. Rodzi to pytanie, jak umowa ma uwzględniać obietnice wyborcze przedstawiane przez poszczególne partie. Warto spojrzeć chociażby na 100 konkretów na 100 dni Koalicji Obywatelskiej, według których miał nastąpić powrót do zasad rozliczania składki zdrowotnej na zasadach sprzed 2022 roku. Przedstawiona umowa stwierdza: „wprowadzenie korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej”. Przy takim zapisie nie ma mowy o powrocie do starych zasad, tylko o wprowadzeniu nowych. Czy to oznacza, że będą nowe zasady? Na konkretną propozycję przyjdzie nam z pewnością poczekać. A przedsiębiorcy chcą zmian już teraz.

W umowie została jednoznacznie określona zmiana w zakresie płatności z tytułu choroby bezpośrednio przez ZUS. Ciężar wypłaty wynagrodzenia chorującemu pracownikowi zostanie przeniesiony na ZUS. Dziś zakłady pracy wypłacają wynagrodzenia nawet za 33 dni choroby w trakcie roku, a pracownikom w wieku 50+ przez 14 dni. To duże obciążenie. Przeniesienie go na ZUS będzie miało widoczny wpływ na finanse firm.

Kolacja zamierza również wprowadzić kasowy PIT. To oznacza, że przedsiębiorcy nie zapłacą podatku za świadczone usługi i sprzedane towary, dopóki nie dostaną za nie wynagrodzenia. Kasowy PIT z pewnością poprawi płynność finansową przedsiębiorców. Z drugiej strony ten system może komplikować rozliczenia podatkowe.

Trzecia pewna zmiana na najbliższe 4 lata to czasowe zwolnienie z ZUS, czyli wakacje od ZUS. Nie wiemy jeszcze, czy będzie to powszechne rozwiązanie, czy też będzie ono obłożone dodatkowymi warunkami. Jeśli tak, to dobrze byłoby te warunki poznać.

Na pewno cieszy propozycja sześciomiesięczny okresu vacatio legis dla zmian w prawie podatkowym. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców, gdyż da im to czas na przygotowanie się do zmian.

W mojej ocenie przedstawione założenia dla przedsiębiorców i pracowników nie spełnią wielu oczekiwań. Pracownicy liczyli na kwotę wolną 60 tys. Przedsiębiorcy chcieli powrotu do starych zasad składki zdrowotnej. Przy czym powrót do składki zdrowotnej nie jest wykluczony i może właśnie to się stanie kosztem podniesienia kwoty wolnej. Z pewnością nastąpi zmian w rozliczaniu składki zdrowotnej, ale musimy poczekać na konkrety. Obawiam się, że pierwsze zmiany dla przedsiębiorców i pracowników zobaczymy dopiero w 2025 roku.

Katarzyna Leszkiewicz
Jestem odpowiedzialna za prowadzenie mediów społecznościowych inFaktu. W komunikacji skupiam się na wartości danej Przedsiębiorcom oraz edukacji dotyczącej najważniejszych zagadnień. Prywatnie jestem fanką koncertów i podróżowania.