Czy w trakcie zawieszenia firmy bieg ulg i preferencji także jest zawieszony?

Zawieszenie działalności gospodarczej pozwala na chwilowy „odpoczynek” od prowadzenia firmy. Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu z punktu widzenia nowego przedsiębiorcy, który ma możliwość opłacania preferencyjnych składek ZUS. Czy w czasie zawieszenia upływa okres „małego ZUS-u”?

W skrócie!

Gdy Twoja działalność jest zawieszona:

 • Nie możesz osiągać bieżących przychodów i generować bieżących kosztów
 • Nie musisz płacić składek ZUS, składać deklaracji VAT i płacić zaliczek na pod. dochodowy
 • Prawo do małego ZUS-u upływa – mimo że z niego nie korzystasz

Na czym polega zawieszenie firmy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zawieszenie działalności może trwać od 30 dni do 24 miesięcy. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na taki krok musi konkretną informację złożyć do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Przekazuje się ją na formularzu CEIDG-1. Co ważne o zawieszeniu firmy nie trzeba powiadamiać urzędu skarbowego oraz ZUS-u. Ten obowiązek spoczywa na urzędzie miasta lub gminy (po otrzymaniu wniosku CEIDG-1).

Jeśli po upływie 24 miesięcy firma nie wznowi działalności może zostać wykreślona z rejestru. Z zawieszenia działalności gospodarczej może skorzystać każdy przedsiębiorca o ile nie zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę. Nie wolno zapomnieć, że zawieszenie działalności to nie to samo co jej zaprzestanie. Przez cały okres zawieszenia przedsiębiorca musi pamiętać o określonych prawach i obowiązkach.

Co wolno w trakcie zawieszenia?

W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie może prowadzić firmy i osiągać bieżących przychodów z tego tytułu. W praktyce oznacza to, że nie może sprzedawać towarów lub wykonywać usług i wystawiać żadnych faktur. Nie ma również obowiązku:

 • odprowadzania do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne,
 • składania deklaracji VAT,
 • opłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Wymienione powyżej punkty można nazwać dobrymi informacjami. Są jednak gorsze. Przede wszystkim czasu trwania zawieszenia nie wlicza się do lat pracy, które uprawniają do emerytury. Przedsiębiorca traci również prawo do świadczeń zdrowotnych – 30 dni po zapłacie ostatniej składki. A co się dzieje z tzw. małym ZUS-em?

Mały ZUS zawieszenie działalności – jak wygląda w praktyce?

Przypomnijmy, że mały ZUS to możliwość opłacania preferencyjnych składek ZUS przez 24 pierwsze pełne miesiące prowadzenia firmy. To ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy dopiero założyli działalność. Oczywiście, w trakcie wspomnianych 24 miesięcy mają oni prawo zawiesić firmę.

Jest jednak i zła wiadomość – przez cały czas zawieszenia działalności upływa okres uprawniający do opłacania małego ZUS-u. Nowi przedsiębiorcy rozważający chwilowe zaprzestanie prowadzenia działalności powinni wziąć ten fakt pod uwagę.

Trzeba również wiedzieć, że w przypadku, gdy okres małego ZUS-u skończy się w czasie zawieszenia, nie ma obowiązku informowania o tym urzędu. Przejście na duży ZUS jest konieczne dopiero po wznowieniu działalności.

Prowadź firmę z inFaktem!

Własna działalność gospodarcza wymaga regularnego dopełniania pewnych obowiązków. Każdemu przedsiębiorcy z pewnością pomoże w tym inFakt.pl. Jak to działa?

 • Zakładasz darmowe konto inFakt.pl
 • Wypełniasz dane księgowe i uruchamiasz darmowy 30-dniowy test
 • inFakt.pl jest na bieżąco aktualizowany przez księgowych – wraz ze zmianami w przepisach
 • Dzwonisz lub e-mailujesz do księgowych – kiedy tylko potrzebujesz
 • Czytasz przydatny newsletter i bloga inFaktu

inFakt może stać się idealnym towarzyszem w trakcie prowadzenia firmy. Przekonaj się o tym już dziś!