Jak po 1 kwietnia będzie wyglądał leasing samochodu osobowego?

Nowelizacja przepisów umożliwiających odliczanie VAT od samochodów przynosi pewne pytania w kwestii leasingu. Zarówno odnoszące się do umów zawartych przed wejściem w życie nowych regulacji, jak i po tym terminie. Jak więc będzie wyglądał leasing samochodu osobowego po 1 kwietnia 2014 r.?

Zgodnie ze starymi zasadami w leasingu odliczasz 60% VAT – maksymalnie 6 tys. zł

Ze względu na swoją dość elastyczną formę leasing operacyjny jest wśród przedsiębiorców popularnym sposobem na finansowanie zakupu samochodu osobowego.

Najprościej rzecz ujmując to swego rodzaju forma wypożyczenia auta przez przedsiębiorcę od firmy leasingowej na uzgodnionych wcześniej warunkach. Jeszcze do końca marca 2014 r. w związku z leasingiem samochodu osobowego przedsiębiorca może odliczyć 60% VAT-u, przy czym suma odliczeń nie może przekroczyć 6 tys. zł.

Tym samym możliwe jest odliczenie 60% VAT od czynszu inicjalnego i każdej kolejnej raty, aż do osiągnięcia limitu 6 tysięcy złotych. Jeśli suma odliczeń przekroczy wspomniany limit to VAT naliczony powyżej tej kwoty stanowi koszt uzyskania przychodów. Odliczanie 60% VAT-u (maksymalnie 6 tys. zł) dotyczy jedynie VAT-u od rat leasingowych i opłat związanych z leasingiem. W przypadku części zamiennych, akcesoriów i serwisu odlicza się 100% VAT, a od paliwa 0%.

Wymienione zasady ulegną jednak pewnej zmianie po 1 kwietnia 2014 r., kiedy w życie wejdą nowe regulacje odnoszące się do odliczania VAT-u od samochodów.

Leasing samochodu osobowego po 1 kwietnia – z jakich zasad skorzystają przedsiębiorcy?

Już niedługo przedsiębiorca, który zdecyduje się na leasing samochodu osobowego (o masie poniżej 3,5 tony) będzie odliczał 50% (bez limitu kwotowego) lub 100% VAT od każdej raty leasingowej. Istotny będzie tu sposób użytkowania samochodu. Tym samym przedsiębiorca odliczy:

  • 50% VAT – kiedy używa samochodu osobowego w tzw. systemie mieszanym – zarówno na cele firmowe, jaki prywatne,
  • 100% VAT – jeśli pojazd służy mu wyłącznie na potrzeby związane z działalnością gospodarczą.

Oczywiście dla odliczenia pełnego VAT-u konieczne będzie spełnienie szeregu obowiązków. O tym jak one wyglądają pisaliśmy już w tym artykule.

W skrócie

Leasing po 1 kwietnia 2014 r.:

  • Po 1.04.2014 r. można odliczać VAT z faktur za leasing – nawet jeśli wcześniej wykorzystało się limit 60%
  • Samochód leasingowany używany w trybie mieszanym pozwala na odliczanie 50% VAT
  • 100% VAT odliczają właściciele samochodów ciężarowych, specjalnych i osobowych TYLKO do użytku firmowego (mogą to być samochody leasingowane)

Co z umowami zawartymi przed 1 kwietnia?

Jak jednak będzie przedstawiała się kwestia odliczania VAT-u przy umowach leasingowych zawartych przed wejściem w życie nowych przepisów? Otóż przedsiębiorca będzie zobligowany stosować nowe zasady. Tym samym dla osób, które zdecydowały się na leasing samochodu osobowego przed wejściem w życie zmienionych regulacji, od 1 kwietnia kluczowy będzie sposób użytkowania pojazdu.

Nie będzie ważne ile wcześniej VAT-u odliczał przedsiębiorca. Jeśli więc będzie używał samochodu w systemie mieszanym odliczy 50% VAT od rat leasingowych, jak i wydatków związanych z eksploatacją (odliczenie VAT-u od paliwa w tym przypadku stanie się możliwe dopiero od 1 lipca 2015 r.). Z kolei jeżeli zaś pojazd posłuży wyłącznie do potrzeb związanych z działalnością to odliczy pełen VAT od wszelkich wydatków jakie go dotyczą.

uwaga

Jest jeszcze dobra wiadomość dla osób, które wykorzystały pełną pulę odliczeń VAT-u (czyli 6 tys. zł) od rat leasingowych przed 1 kwietnia. Zgodnie z nowymi przepisami będą miały one ponownie możliwość odliczania VAT-u od leasingu.

Do nich również będą odnosiły się nowe przepisy, które nie wprowadzają żadnych limitów kwotowych. Tym samym jeśli przedsiębiorca, który wcześniej odliczył pełne 6 tys. zł VAT dostanie kolejną fakturę za ratę leasingową będzie mógł odliczyć z niej VAT. Ile konkretnie (50% czy 100%) będzie już zależało od sposobu użytkowania pojazdu.

Przedsiębiorcy, którzy do 1 kwietnia odliczają 100% VAT przy leasingu samochodów z kratką będą mieli taką możliwość również po tym terminie. Konieczne stanie się jednak spełnienie pewnych warunków, które wyjaśnialiśmy już w innym artykule na naszym blogu.