Ile wynoszą składki i jak policzyć podatek? Zobacz na przykładzie, ile rzeczywiście pieniędzy zarobi przedsiębiorca, który wystawi faktura na 4 000 zł

Samozatrudnienie może być opłacalnym rozwiązaniem, ale tylko, jeżeli spełniony jest m.in. taki warunek: kwota na fakturze wystawionej dla klienta musi być na tyle wysoka, żeby wyjść „na swoje”. Przygotujmy się, że klient (w przypadku etatu zwany „pracodawcą”) będzie miał swoje zdanie na temat tego, ile zostanie Ci „w kieszeni” z kwoty na fakturze. Jak sprawdzić czy ma rację? O tym przekonasz się dokonując obliczeń na własną rękę.

VAT z Twojej faktury nie jest kosztem dla klienta

Firma z którą współpracujesz może delikatnie zasugerować, by negocjacjom podlegała kwota brutto, czyli wraz z VAT-em. Czy ma to jakieś uzasadnienie?

Nie – o ile Twój klient jest VAT-owcem, a usługa ma służyć działalności opodatkowanej. Zdecydowana większość firm może odliczyć całość VAT-u z Twojej faktury lub wnioskować o jego zwrot.

A kto nie może odliczyć VAT-u? Firmy zwolnione z VAT. Np. VAT-u z faktury nie może odliczyć psycholog, dla którego tworzysz stronę internetową. Podobnie, VAT-u nie odliczy pośrednik finansowy, któremu przygotowałeś logo. Ale to garstka przedsiębiorców – zdecydowana większość firm odlicza VAT, więc negocjuj z nimi kwotę netto.

Zanim obliczysz kwotę „w kieszeni” z kwoty na fakturze – przemyśl kilka kwestii

Skoro wiemy, że interesuje nas kwota netto, można przygotować się do obliczeń. Nie są one skomplikowane, ale kilka zasad trzeba znać, a zwłaszcza jak oblicza się podatek dochodowy. W tym artykule skupiamy się na podatku obliczanym według zasad ogólnych, które są najbardziej popularne.

Zakładamy, że klient proponuje kwotę na fakturze 4000 zł netto. Ile z tego zostanie w kieszeni? Aby to obliczyć, potrzebujemy następujące dane:

 • Ile płacisz składek ZUS?

Składki ZUS dzielimy na dwa rodzaje: społeczne (w tym chorobowe) wraz ze składką na Fundusz Pracy mogą stanowić koszty firmowe, a prawie całą składkę zdrowotną odejmuje się wprost od podatku dochodowego. Najpopularniejsze są 4 warianty opłacania składek ZUS przedsiębiorcy:

 1. Mały ZUS bez chorobowego – obecnie 403,09 zł
 2. Mały ZUS z chorobowym – obecnie 414,85 zł
 3. Duży ZUS bez chorobowego – obecnie 972,40 zł
 4. Duży ZUS z chorobowym – 1026,98 zł

W każdej z tych opcji zawiera się składka zdrowotna, którą wszyscy płacą w tej samej wysokości – 261,73 zł.

Jak stwierdzić, które z możliwych składek ZUS dotyczą Ciebie? W tym artykule sprawdzisz, czy przysługuje Ci „mały ZUS”, natomiast ten post z bloga inFaktu pomoże Ci zdecydować, czy powinieneś opłacać chorobowe.

 • Ile ponosisz kosztów?

Zaliczkę na podatek dochodowy oblicza się jako procent od podstawy opodatkowania, którą stanowią przychody pomniejszone o koszty. Nie ma ograniczeń, co do kwoty rozliczanych kosztów, przy czym rozliczać można tylko te koszty, które są powiązane z prowadzoną firmą, a ustawa nie wyklucza ich odgórnie (a wyklucza np. zapłacony podatek dochodowy).

Szukasz biura rachunkowego?

Poznaj nowy standard biura rachunkowego

 • Bez dojazdów do Księgowego
 • Bez papierowych faktur
 • Bez marnowania Twojego czasu
Znajdź Księgowego Nie masz firmy? Załóż firmę z inFakt

Jeśli nie masz pomysłów na to, co może być Twoim kosztem – zajrzyj do poradnika:

51 pomysłów na koszty firmowe.

Obliczamy kwotę „w kieszeni” z faktury na 4000 zł

Zanim przejdziemy do obliczeń, potrzebujemy kwot, z których skorzystamy. Dla przykładu, przyjmiemy, że nasz przedsiębiorca płaci „duży ZUS” z chorobowym oraz ma tylko 149 zł netto kosztów miesięcznie (obsługa księgowa). A zatem kwoty do obliczeń są następujące:

 • 4000 zł – kwota na fakturze,
 • 765,25 zł – składki społeczne ZUS (wraz z chorobowym) oraz składka na Fundusz Pracy,
 • 261,73 zł – składka zdrowotna,
 • 225,38 zł – część składki zdrowotnej do odjęcia od podatku dochodowego,
 • 46,33 zł – 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (standardowo w firmach rozlicza się pełną kwotę, ale tutaj dzielimy ją na 12 części – dla zobrazowania tematu),
 • 149 zł – koszt obsługi księgowej.

Obliczenia zaczynamy od wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy. Oblicza się ją jako procent od podstawy opodatkowania, którą stanowią przychody pomniejszone o koszty. Od wyniku odejmuje się większą część składki zdrowotnej i kwotę zmniejszającą podatek. Tę ostatnią kwotę (556,02 zł) zwykle odejmuje się od podatku jednorazowo w całości, ale dla potrzeb tych obliczeń odejmiemy tylko 1/12 z tej kwoty.

W naszym przypadku zaliczkę na podatek dochodowy obliczymy tak:

 • [(4000 zł – 765,25 zł – 149 zł)*18%] – 46,33 zł – 225,38 =
 • = (3085,75 zł*18%) – 46,33 zł – 225,38 zł =
 • = 555,43 zł – 46,33 zł – 225,38 zł =
 • = ok. 284 zł

Zaliczka na podatek dochodowy w przypadku naszego przedsiębiorcy wynosi ok. 284 zł. Dlaczego około? Podstawę opodatkowania oraz podatek do zapłaty zaokrągla się zawsze do pełnych złotych. Dla uproszczenia, pominęliśmy to w obliczeniach. Uwaga: Tę zaliczkę można dodatkowo obniżyć ponosząc wyższe koszty uzyskania przychodu, np. kupując paliwo do samochodu „na firmę”. To zależy od decyzji przedsiębiorcy.

Teraz można już obliczyć kwotę, która zostaje w kieszeni z faktury na 4000 zł.

Wynosi ona tyle:

4000 zł – 1026,38 – 149 zł – 284 zł = 2540,62 zł.

W naszym przykładzie z faktury na 4000 zł „w kieszeni” przedsiębiorcy zostanie 2540,62 zł.

Założenie jest takie, że przedsiębiorca opłaca „duży ZUS” wraz z chorobowym oraz ponosi tylko 149 zł kosztu miesięcznie na obsługę księgową. Wystarczy zastosować własne dane, aby w ten sposób obliczyć kwotę „w kieszeni” z dowolnej kwoty na fakturze.

Warto tutaj zauważyć, że kwota „w kieszeni” byłaby znacznie wyższa, gdyby:

 • opłacany ZUS był niższy – tzw. „mały ZUS”,
 • generowane koszty były wyższe (w przykładzie zastosowaliśmy bardzo niskie koszty – tylko 149 zł, z łatwością można je zwiększyć dokonując zakupów „na firmę”).

Konto inFakt.pl – świetny sposób na problemy podatkowe

Masz czasami dylematy, jak ten opisany w artykule? Konto inFakt.pl to świetny sposób, aby sobie z nimi poradzić.

Mając konto na inFakt.pl:

 • Dzwonisz lub e-mailujesz do księgowych inFaktu – kiedy tylko masz wątpliwości.
 • Wystawiasz faktury, dodajesz koszty, generujesz KPiR, sprawdzasz składki ZUS.
 • Czytasz praktyczny newsletter dla przedsiębiorców

Warto sprawdzić samemu! Wystarczyć podać e-mail i hasło – to nic nie kosztuje.

Wystawiaj faktury za darmo

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

 • Bez papieru
 • Bez dojazdów do księgowego
 • Bez marnowania Twojego czasu