Księgowi – od weneckich kupców po Rolling Stones [wideo]


20 kwietnia 2018 2 min. czytania

„Gdzie pracujesz? – W firmie zajmującej się księgowością – Aha, to chyba trochę nudne, co?“ – po chwili uśmiechu i przypomnieniu sobie skeczu Monty Pythona z księgowym, zaczynamy rozmawiać o tym jakie znaczenie w tym zawodzie ma świetna obsługa Klienta, ogromna wiedza, ciągły rozwój, a nawet sztuczna inteligencja.

Kilka słów o historii księgowości

Podróż po historii księgowości możemy zacząć od starożytności. Egipt, Babilonia, Izrael, Rzym i Grecja – to prawdopodobnie tam pojawiły się pierwsze zapisy, które mówią o początkach księgowości.

Główna zasada prowadzenia ksiąg liczy sobie już kilkaset lat. Jako pierwszy rozpromował ją Luca Pacioli, który spisał tak zwany „system wenecki” składający się z dwóch części: dziennika, który zawierał chronologiczny spis transakcji oraz księgi głównej, która pozwalała na szybkie rozeznanie się w finansach (tzw. pierwszy podręcznik księgowości, 1494 r.).

Jak widać księgowi od początku odgrywali niezwykle ważną rolę – liczby, pieniądz, wymiana handlowa – z tym wszystkim wiązał się zawód księgowego.

księgowi -  od kupców weneckich do rolling stones

Znani księgowi

Pierwszy australijski olimpijczyk nagrodzony złotem to Edwin Flack, księgowy. Podobnie Robert Plant z Led Zeppelin, pisarz John Grisham, piosenkarka Janet Jackson czy Mick Jagger z Rolling Stones – zanim zostali gwiazdami zajmowali się księgowością.

Co ciekawe, księgowym zawdzięczamy też inne rzeczy – np. Matthäus Schwarz, księgowy z XVI w., był twórcą pierwszej w historii książki o modzie, z kolei Walter Diemer w 1928 r. wynalazł balonową gumę do żucia.

Z innych ciekawostek, zgadnijcie kto liczy głosy członków Amerykańskiej Akademii Filmowej, która decyduje o przyznaniu Oscarów? Tak, księgowi. Więcej tego typu zaskakujących informacji znajdziecie w poniższym materiale wideo.

Kim jest nowoczesny księgowy

Rola księgowego bardzo się zmienia według mnie. Staje się on bardziej partnerem biznesowym, który pomaga przedsiębiorcy w osiąganiu coraz lepszych wyników finansowych, podążaniu za przepisami i skupianiu się na rozwoju firmy. Jest to rola niezwykle ważna, żeby nie powiedzieć jedna z kluczowych w biznesie.

Patrząc od strony potrzeb przedsiębiorców, istotnymi kompetencjami, oprócz zawsze aktualnej wiedzy księgowej i podążania za częstymi zmianami w przepisach, są umiejętności świetnej organizacji swojej pracy, komunikatywność, budowanie relacji, elastyczność, proaktywność, przedsiębiorczość. I pewnie można by tak dalej wymieniać, co pokazuje jak ten zawód jest ciekawy i nie taki oczywisty jakby się mogło wydawać.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu