Krajowy Sysytem e-Faktur (KSeF) a korekta faktury, która nie wpływa na jej wartość
Krajowy System e-Faktur to kolejna rewolucja dla przedsiębiorców. Jedną ze zmian przygotowaną w ramach systemu KSeF, jest likwidacja noty korygującej. Jak zatem będą korygowane na fakturze błędy, które nie wpływają na jej wartość?
ważne
Zgodnie z informacją Ministra Finansów, KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku. Datę wejścia KSeF poznamy po przeprowadzonym audycie.
Przeczytaj więcej o odroczeniu obowiązku KSeF.
Jak wygląda korekta faktury obecnie
Jeżeli wystawiasz fakturę sprzedaży, na której jest błąd, to w pierwszej kolejności ustal jego rodzaj. Jeżeli pomyłka wpływa na wartość faktury, bo przykładowo zawiera niewłaściwą liczbę, czy kwotę netto, to w ramach poprawy błędu należy wystawić standardową fakturę korektę. Na tej fakturze podasz przyczynę powstania korekty.
Jeżeli Twoja pomyłka dotyczy danych, które nie wpływają na wartość dokumentu, to obecnie możesz skorygować to na dwa sposoby
- wystawić korektę na dane formalne
- skorygować dane na podstawie otrzymanej od nabywcy noty korygującej
Korekta faktury – zmiany Krajowego Systemu e-Faktur
Przepisy KSeF zakładają zlikwidowanie instytucji noty korygującej. Oznacza to, że wszystkie błędy będą musiały być skorygowane przez sprzedawcę na podstawie faktury korekty.
Ważne!
Do faktury ustandaryzowanej możesz wystawić nieograniczoną liczbę korekt i będzie to jedyny sposób na wprowadzenie jakiejkolwiek zmiany w dokumencie sprzedaży.
Jest to niewątpliwie duża zmiana. nabywca nie wystawi już noty korygującej ani nie będzie już samodzielnie poprawiać błędów takich jak dane adresowe.Ze wszystkimi zmianami będzie się zwracać do Ciebie, a Ty wystawisz odpowiednią fakturę korektę.
Zmiany Krajowego Systemu e-Faktur – dodatkowe obowiązki sprzedawcy
Dla Ciebie jako sprzedawcy zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) przyniosą dodatkowe obowiązki. Nota korygująca czy korekta na dane formalne to dokumenty, których nie księgujesz. Natomiast teraz, jeżeli wystawisz fakturę, z błędem chociażby w nazwie odbiorcy, to konieczne będzie wystawienie faktury korekty oraz przesłanie jej do Krajowego Systemu e-Faktur. Dopiero w momencie wysłania dokumentu do systemu (KSeF) jest ona uznawana za wystawioną.
Podsumowując, jeżeli w wystawionej przez Ciebie fakturze, błąd dotyczy m.in.
- daty sprzedaży
- numeru faktury
- danych twoich lub nabywcy
- metody płatności
- nazwy usługi
- braku adnotacji o metodzie kasowej lub o obowiązkowym mechanizmie podzielonej płatności
to w celu poprawy tych danych konieczne jest wystawienie faktury korygującej i przesłanie jej do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).
Uwaga!
Dokumentem korygującym nie skorygujesz już daty wystawienia dokumentu. Zgodnie z nowymi przepisami fakturę uznaje się za wystawioną dopiero w dacie jej przekazania do Krajowego Systemu e-Faktur. Czyli data wystawienia, jaką podasz w swoim programie finansowo-księgowym może być inna od rzeczywistej daty wystawienia w Krajowym Systemie e-Faktur. Właściwa będzie zawsze data bieżąca.
Krajowy System e-Faktur wprowadza wiele nowych mechanizmów i zachęca przedsiębiorców do większej dyscypliny przy wystawianiu faktur. Warto ułatwić sobie życie i przygotować się na nadchodzące zmiany. Dobrze jest też korzystać z systemów, które tak jak inFakt umożliwiają integrację z Krajowym Systemem e-Faktur. Taki wybór może Ci ułatwić przyzwyczajenie się do nowego sposobu fakturowania bez dokładania zbędnych działań.
Zamów rozmowę z Księgowym inFaktu
Podziel się nim ze znajomymi