KSeF nie zostanie wprowadzony w 2024 roku

Piotr Juszczyk

Podczas briefingu prasowego z 19 stycznia 2024 r. Minister Finansów Andrzej Domański przekazał informację o przesunięciu terminu wejścia obowiązkowego KSeF. 

Nowy termin KSeF

Zgodnie z informacją przekazaną przez Ministra Finansów, obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur zostanie przesunięty i na pewno nie będzie tego obowiązku w 2024 roku. Oznacza to, że KSeF zacznie obowiązywać najszybciej od 1 stycznia 2025 r.

Zgodnie z ustawą, dotychczasowe terminy objęcia firm obowiązkiem e-fakturowania to 1.07.2024 r. dla podatników VAT, a dla pozostałych przedsiębiorców 1.01.2025 r.

box-icon

Opinia eksperta – Główny Doradca Podatkowy inFakt Piotr Juszczyk

W mojej ocenie najlepszym rozwiązaniem byłoby zrównanie terminu dla obu grup. Dzięki temu unikniemy zamieszania z tym, że jedni przedsiębiorcy wystawiają faktury w KSeF, a inni nie. W praktyce prawdopodobnie oznaczałoby to, że i tak pozostali przedsiębiorcy korzystaliby z KSeF. Wielu przedsiębiorców zwolnionych i tak pobierałoby faktury od podatników VAT z KSeF. Mam też nadzieję, że Ministerstwo Finansów faktycznie dostatecznie dobrze wykorzysta ten okres na edukację, komunikację oraz pokonanie wyzwań technologicznych.

Obecnie Ministerstwo Finansów ogłosiło przetarg na zewnętrzny audyt systemu. Nowy termin zostanie podany po audycie wykonanym przez Ministerstwo Finansów.

Dlaczego obowiązek KSeF jest przesunięty

Minister Finansów Andrzej Domański jako przyczyny przesunięcia terminu wejścia obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur podał, że są krytyczne błędy systemu.

box-icon

Minister Finansów – Andrzej Domański

Zdiagnozowaliśmy błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie obligatoryjnego KSeF w zakładanym terminie. Dlatego podjąłem decyzję o przeprowadzeniu zewnętrznego audytu informatycznego i przesunięciu terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF. System nie wejdzie w życie w 2024 r. Wyniki audytu będą podstawą do wskazania nowego terminu.

Przesunięcie terminu musi być poprzedzone odpowiednim procesem legislacyjnym.

Wszystko, co musisz wiedzieć o KSeF znajdziesz na naszym blogu.

Piotr Juszczyk
Jestem głównym doradcą podatkowym w inFakcie (nr wpisu 13142). Odpowiadam za PR i komunikację. Pomagam przedsiębiorcom. Prywatnie jestem mężem i ojcem uwielbiającym wszelkie aktywności i podróżowanie.