Czy prowizja PayPal jest kosztem? Czy trzeba doliczać VAT za pośrednictwo finansowe PayPal?

Jeżeli chcemy prowadzić handel z zagraniczny musimy zastanowić się, w jaki sposób dokonywać rozliczeń takich transakcji. Jednym z coraz popularniejszych sposobów rozliczeń są internetowe systemy płatności takie jak PayPal. Są one wygodne, szybkie, łatwe w obsłudze a przede wszystkim bezpieczne zarówno dla sprzedającego, jak i nabywcy towaru lub usługi.

Co to jest PayPal?

PayPal to narzędzie internetowe pozwalające na bezpieczne i szybkie przekazywanie pieniędzy z konta kupującego na konto sprzedawcy. Aby to było możliwe trzeba wejść na stronę PayPal, założyć konto firmowe i wybrać formę rozliczeń – przy użyciu karty kredytowej lub poprzez zasilenie konta PayPal z konta bankowego firmy. Dane karty kredytowej podaje się tylko przy rejestracji, przy dokonywaniu transakcji użytkownicy tego systemu posługują się wyłącznie numerem konta PayPal.

Kwotami, które kontrahenci wpłacą na konto PayPal możemy swobodnie dysponować – np. przelać je na swoje konto bankowe lub pozostawić w systemie na potrzeby kolejnych transakcji w Paypal.

PayPal w kosztach firmowych

System PayPal to wygodny, ale niestety nie najtańszy system płatności. Opłatami za korzystanie z systemu PayPal obciążany jest sprzedawca (dla kupującego korzystanie z PayPala jest bezpłatne). Dobra wiadomość jest taka, że obciążenia te mogą być rozliczone w kosztach podatkowych firmy. Główną opłatą związaną z PayPal są prowizje za przelewy. Wysokość prowizji jest zależna od kraju, z którego przychodzi przelew i może wynosić nawet do 5% wartości całej transakcji!

W praktyce wygląda to w ten sposób, że na nasze konto wpływa już kwota pomniejszona o pobrane przez PayPal prowizje . Aby prowizje rozliczyć w kosztach firmy należy drukować wyciągi z konta PayPal (i zachowywać je w dokumentacji na wypadek kontroli) za dany okres rozliczeniowy, widniejące na nim prowizje przeliczać na złotówki (jeśli zostały wykazane w walutach obcych) i księgować wyliczoną kwotę w KPiR.

Zaliczając prowizje i opłaty pobierane przez PayPal do kosztów nie należy naliczać dodatkowego VAT, gdyż usługi pośrednictwa finansowego (w tym usługi świadczone przez PayPal) są zwolnione z tego podatku.

Chcesz mieć wsparcie w trudnych księgowo sytuacjach?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu