Czy paragon fiskalny pełni takie same funkcje jak faktura za zakup?

Rozliczanie kosztów na podstawie faktur jest tak powszechne, że może wydawać się jedyną opcją. Warto więc wiedzieć, że nie jest to jedyna możliwość. Koszty można niekiedy rozliczać na podstawie innych dokumentów, do których należą też paragony. Kiedy tak się dzieje?

Paragon wyraźnie różni się od faktury zwłaszcza tym, że nie ma nim danych nabywcy (z wyjątkiem opcjonalnie NIP-u – co powinno być niekiedy możliwe). A zatem wyraźnie różni się pod tym względem od faktury. Właśnie dlatego zwykle biorąc paragon, trzeba także poprosić sprzedawcę o fakturę, aby rozliczyć koszt – paragon dostaniemy jako domyślny sposób potwierdzenia sprzedaży, a fakturę w większości sklepów dopiero na żądanie.

Przy czym o ile paragon otrzymuje się od razu, o tyle fakturę – niekoniecznie. Być może trzeba będzie na jej wydanie poczekać, a w skajnych przypadkach, po fakturę trzeba wręcz pojechać do sprzedawcy ponownie. To może być kłopotliwe i czasochłonne.

Właśnie dlatego wiedza o tym, co i kiedy można rozliczyć paragonem – może się przydać. Tę kwestię wyjaśniamy w kolejnym odcinku inFakt TV:

Jak widać, faktura nie zawsze jest niezbędna. Oczywiście, paragon to tylko jedna z opcji, ponieważ koszt bez faktury rozlicza się też w innych sytuacjach. Kiedy? Sprawdźcie w tym artukule.