Koniec z JPK_VAT?
Przedsiębiorca, który rozlicza podatek VAT jest zobowiązany do przesyłania comiesięcznych struktur JPK_VAT. Jakie zmiany zakłada projekt ustawy o VAT i jak będzie wyglądało rozliczenie podatku w nowych strukturach? Czy koniec z JPK_VAT i zastąpienie go JPK_VDEK ułatwi przedsiębiorcom rozliczenie podatku VAT?
- Od 1 lipca 2019 roku, zgodnie z projektem omawianej ustawy przedsiębiorcy będą przesyłać JPK_VDEK.
- W związku z wprowadzeniem nowej struktury, przedsiębiorca nie będzie musiał przesyłać deklaracji VAT-7/7k.
Zmiany w rozliczaniu podatku VAT
Jednym z projektów, nad który pracuje obecnie Ministerstwo Finansów jest projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku VAT oraz Ordynacji podatkowej z dnia 30 listopada 2018. Głównym celem projektu jest uproszczenie rozliczenia podatku VAT. Uproszczenie polega na zastąpienie obowiązku przesyłania deklaracji VAT-7/7k oraz struktury JPK_VAT nową strukturą, roboczo nazwaną JPK_VDEK.
Analogicznie jak w przypadku JPK_VAT, nowa struktura ma wpłynąć na eliminację nadużyć w rozliczeniach podatku od towarów i usług.
Jak obecnie rozlicza się VAT?
Obecnie do głównych obowiązków przedsiębiorcy, który rozlicza podatek VAT należy comiesięczne przesyłanie JPK_VAT oraz składnie deklaracji VAT za okresy miesięczne lub kwartalne. Deklaracja VAT zawiera zbiorcze informacje na temat rozliczenia podatku należnego oraz naliczonego w podziale m.in. na transakcje:
- krajowe zwolnione od podatku;
- dostawy towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju;
- krajowe objęte stawkami 0%, 5%, 7%(8%), 22%(23%);
- wewnątrzwspólnotową dostawę oraz nabycie towarów;
- import usług;
- korekty podatku naliczonego;
Plik JPK_VAT zawiera natomiast szczegółową ewidencję transakcji sprzedaży i zakupu, która zawiera:
- liczbę wierszy sprzedaży i zakupów;
- numery identyfikacyjne, nazwy oraz adresy kontrahentów;
- numer dowodu, datę sprzedaży i datę wystawienia;
- informacje o podstawie opodatkowania oraz podatku naliczonym lub należnym
Czym będzie JPK_VDEK?
W najprostszych słowach można powiedzieć, że struktura JPK_VDEK powstanie z „połączenia” deklaracji VAT oraz struktury JPK_VAT. Będzie dokumentem elektronicznym składającym się z dwóch odrębnych części:
- pierwszą z nich jest część deklaracyjna, która będzie zawierać informacje, które są obecnie udostępniane w deklaracji VAT-7/7K;
- oraz z części ewidencyjnej, która obecnie znajduje się w JPK_VAT
W związku z tym, że struktura będzie zawierała dane deklaracyjne oraz ewidencyjne, zostanie zniesiony obowiązek składania deklaracji VAT-7/7K. Wraz z zniesieniem obowiązku przesyłania deklaracji, podatnicy nie będą mieli obowiązków przesyłania załączników związanych z zwrotem podatku oraz skorygowaniu podstawy opodatkowania. Przedsiębiorca będzie składał nową strukturę jedynie w formie elektronicznej. Pozwoli to na szybką analizę oraz kontrolę przesyłanych danych.
Co z rozliczeniem kwartalnym?
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku VAT oraz Ordynacji podatkowej zakłada utrzymanie kwartalnego terminu rozliczania podatku. Przedsiębiorca rozliczający się kwartalnie będzie miał obowiązek comiesięcznego przesyłania części ewidencyjnej JPK_VDEK. Ewidencje należy przesyłać w terminie do 25 dnia kolejnego miesiąca po każdym pierwszym i drugim miesiącu kwartału. Natomiast po zakończeniu kwartału w terminie do 25 dnia kolejnego miesiąca, przedsiębiorca będzie przesyłał całą strukturę w celu rozliczenia podatku VAT.
Zmiany w zakresie nowej struktury VAT mają obowiązywać od 1 lipca 2019 roku.
Potrzebujesz wsparcia w rozliczaniu podatku VAT?
- Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
- Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
- Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
- Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego.
Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.
Podziel się nim ze znajomymi