JPK – jak przygotować się do zmian?
W 2018 r. większość przedsiębiorców dotknie obowiązek przesyłania informacji do organu podatkowego w formie struktur JPK. W dzisiejszym wpisie wskazuję na co zwrócić uwagę przygotowując się na zmiany w przepisach.
Jeśli chcesz sprawdzić i uzupełnić swoją wiedzę o JPK, tu znajdziesz kompletny poradnik od inFakt
1. Sprawdź czy masz obowiązek przesyłać JPK od 1 stycznia 2018 r.
Obowiązek przesyłania JPK_VAT od stycznia 2018 r. dotyczyć będzie przedsiębiorców, którzy są podatnikami VAT czynnymi. Jeżeli zatem jesteś podatnikiem zarejestrowanym do VAT, będziesz miał obowiązek wysyłać JPK_VAT do urzędu skarbowego.
Pamiętaj, że JPK_VAT należy przesyłać co miesiąc, nawet w przypadku jeżeli z podatku VAT rozliczasz się kwartalnie.
2. Od 1 stycznia rejestry VAT tylko w formie elektronicznej
Jeżeli do tej pory prowadziłeś rejestry VAT (zakupów i sprzedaży) w formie papierowej, pamiętaj o tym, że od dnia 1 stycznia 2018 r. powinieneś prowadzić rejestry w formie elektronicznej.
Rejestr prowadzony jest w formie elektronicznej również w przypadku, jeżeli prowadzony jest w arkuszach kalkulacyjnych np. w programie Microsoft Excel.
3. Sprawdź, czy jesteś w stanie wygenerować JPK
Upewnij się, że z Twojego programu księgowego można wygenerować JPK.
Jeżeli nie masz takiej możliwości – prowadzisz rejestry w arkuszu kalkulacyjnym – zastanów się w jaki sposób wygenerujesz dokument JPK. W takim wypadku narzucają się dwie możliwości:
- samodzielne wygenerowanie pliku JPK_VAT z arkusza kalkulacyjnego np. z wykorzystaniem aplikacji udostępnionej przez Ministerstwo Finansów (pkt 5 – Jak złożyć JPK_VAT),
- zakup aplikacji generującej JPK_VAT z danych zawartych w programie kalkulacyjnym.
4. Zastanów się w jaki sposób podpiszesz wysyłkę JPK
W przypadku, gdy posiadasz już prawidłowo wygenerowany dokument JPK zastanów się, w jaki sposób potwierdzisz wysyłkę struktury. Obecnie możliwe jest podpisanie wysyłanego drogą elektroniczną dokumentu JPK_VAT na dwa sposoby:
- kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo
- podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
Zarówno zakup kwalifikowanego podpisu elektronicznego, jak i założenie profilu zaufanego ePUAP, wymaga czasu oraz pewnych działań po stronie osoby zainteresowanej, dlatego warto o tym pomyśleć wcześniej.
Deklaracja może zostać również wysłana w imieniu podatnika przez księgowego lub inną osobę dysponującą bezpiecznym podpisem elektronicznym. Upoważnienia do wysyłki JPK_VAT należy udzielić na formularzu UPL-1.
5. Nie czekaj z wysyłką JPK do ostatniej chwili
Mikroprzedsiębiorcy powinni po raz pierwszy wysłać JPK_VAT za styczeń 2018 r. w terminie do 26 lutego tego roku (25 lutego przypada w niedzielę).
Pamiętać należy, że w tym terminie większość podatników VAT czynnych będzie wysyłać deklaracje VAT, wszyscy podatnicy VAT czynni będą mieli również obowiązek przesyłania JPK_VAT. W konsekwencji system e-deklaracje może być przeciążony, a co za tym idzie deklaracje VAT oraz struktury JPK mogą nie zostać wysłane.
Konsekwencje braku wysyłki JPK oraz deklaracji ponosić będą podatnicy, dlatego też w mojej opinii warto przynajmniej w lutym wysłać dokumenty wcześniej.
6. Obowiązek przesyłania kolejnych struktur JPK od 1 lipca 2018 r.
Kolejne struktury JPK będziesz miał obowiązek przesyłać dopiero od dnia 1 lipca 2018 r. Struktury te należy przesyłać wyłącznie na żądanie organu podatkowego. W wezwaniu organ podatkowy wskaże w jakim terminie, jaką strukturę i z jakiego okresu należy przesłać.
Więcej informacji planowanych o zmianach przepisów pojawi się na bezpłatnych szkoleniach organizowanych w ramach Ogólnopolskiej Akademii inFakt!
Podziel się nim ze znajomymi