Jakie deklarację zastąpi JPK_VDEK?


4 kwietnia 2019 3 min. czytania

Rozwój systemów informatycznych pozwala na szybką weryfikację oraz analizę przesyłanych danych. Takie mechanizmy bardzo dobrze sprawdzają się w celu weryfikacji rozliczeń podatków. Obecnie w celu rozliczenia podatku VAT, przedsiębiorca co miesiąc składa strukturę JPK_VAT oraz dodatkowo przesyła  za okresy rozliczeniowe deklaracje VAT. Jakie deklarację zastąpi JPK_VDEK?
Przebieg procesu legislacyjnego dla projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa można śledzić pod tym linkiem.

Różnica między JPK_VAT a JPK_VDEK?

Struktury JPK pozwalają na ich szybką i dokładną analizę. Ten mechanizm jest kolejnym elementem w kierunku uszczelniania systemu podatku VAT. Obecnie przesyłane struktury JPK_VAT w szybki sposób pozwalają na zweryfikowanie „płynności” podatku VAT między firmami. Oznacza to, że urząd w łatwy sposób może sprawdzić wartość wykazanego podatku należnego VAT u sprzedawcy. Analogicznie wartość wykazanego VAT do odliczenia u kupującego. Dodatkowo w zestawieniu z rejestrem czynnych podatników VAT urząd dysponuje informacjami czy wykazany podatek VAT podlega odliczeniu.
Dla urzędu, uzupełnieniem informacji o rozliczonym podatku VAT w wykazanej strukturze JPK_VAT jest analiza przesłanych deklaracji. Od 1 stycznia 2018 roku wszyscy czynni podatnicy VAT, mają obowiązek przesyłania deklaracji VAT oraz informacji podsumowującej w wersji elektronicznej. JPK_VAT w zestawieniu z deklaracją elektroniczną daję pełny obraz rozliczenia podatku VAT.
JPK_VDEK jak wskazałem w tym artykule, będzie zawierał informację ewidencyjne oraz deklaracyjne. Dzięki czemu w praktyce to sam podatnik będzie mógł sprawdzić lub znaleźć nieprawidłowości jeszcze przed wysłaniem struktury do urzędu. Moim zdaniem prób przesłania różniących się danych ewidencyjnych i deklaracyjnych w strukturze JPK_VDEK spowoduję wygenerowanie komunikatu zwrotnego wskazującego różnice, jeszcze przed rozpoczęciem finalnej wysyłki.
JPK_VDEK

Jakie deklaracje zastąpi JPK_VDEK?

Warto zaznaczyć, że coraz częściej pojawiają się informację, że obowiązek przesyłania deklaracji VAT zostanie utrzymany do końca 2019 roku. Co oznacza, że ostatnią deklarację prześlemy za grudzień/IV kwartał, w terminie do 25 stycznia. W obecny brzmieniu ustawa w dalszym ciągu zakłada wprowadzenie nowego JPK od 1 lipca 2019 roku. Moim zdaniem druga połowa 2019 roku będzie pozwoli Ministerstwu Finansów na analizę i testy nowej struktury oraz porównaniu jej z deklaracjami składanymi za ten sam okres.
W pierwszej kolejności JPK_VDEK ma zastąpić deklaracje VAT-7 oraz VAT-7K. Wraz z likwidacją obowiązku przesyłania wskazanych deklaracji oraz wprowadzeniem JPK_VDEK zmieni się sposób wnioskowania o zwrot podatku. Obecnie wraz z deklaracją przedsiębiorca składa załączniki VAT-ZZ oraz VAT-ZT. W nowej strukturze załączniki zostaną wyeliminowane, a informacje wcześniej udostępniane w załącznikach zostaną ograniczone do „checbox-ów”, czyli możliwości wybrania jednej z opcji. Wyeliminowany zostanie także zawiadomienie o skorygowaniu podstawy opodatkowania VAT-ZD.
Przedsiębiorca, który świadczy usługi budowlane jako podwykonawca lub dokonuje dostawy towarów wrażliwych, nie będzie miał już obowiązku przesyłania deklaracji VAT-27. Deklaracja zostanie wchłonięta przez nową strukturę.
Na koniec warto dodać, że wszystkie omawiane zmiany wynikają z projektu ustawy. Oznacza to, że ich ostateczny charakter zmian może ulec zmianie.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu