Faktury wystawiane przez przedsiębiorców zwolnionych z VAT


30 marca 2016 2 min. czytania

Rachunek to dokument mający jeszcze niedawno szerokie zastosowanie dla przedsiębiorców zwolnionych z VAT. Aktualnie zamiast rachunku należy wystawiać fakturę ze stawką „zw”. 

Rachunek czy faktura? Jak było kiedyś?

Przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia z VAT jeszcze kilka lat temu mieli obowiązek wystawiania rachunków. Z dniem 1 stycznia 2013 roku przepisy zmieniły się po raz pierwszy i „nievatowiec” od tej pory mógł wystawiać rachunki (jak dotychczas) albo na deklaracji VAT-R zgłosić się do Urzędu Skarbowego jako przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia z VAT i wystawiać faktury.

Oznacza to, że możliwość dokumentowania transakcji na podstawie faktury rodziła dodatkowe formalności w postaci złożenia druku VAT-R. W związku z tym, że ta zmiana miała charakter fakultatywny, większość przedsiębiorców w roku 2013 pozostała przy poprzednim sposobie dokumentowania transakcji.

Rachunek czy faktura?

Nie trzeba składać zgłoszenia VAT-R w celu uzyskania zwolnienia z VAT

1 stycznia 2014 roku przepisy jednak zmieniły się ponownie. Przedsiębiorca stracił możliwość wyboru. Aktualnie „nievatowcy” mają obowiązek dokumentować swoje transakcje fakturą. Zniesiona została natomiast konieczność składania deklaracji VAT-R w przypadku wystawiania faktur, złożenie tego wniosku do urzędu skarbowego jest dobrowolne.

Oznacza to, że aktualnie przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia z VAT (podmiotowego lub przedmiotowego) wystawiają faktury i nie muszą zgłaszać do urzędu skarbowego faktu korzystania ze zwolnienia.

Przyjęto domyślnie, że jeżeli osoba prowadząca działalność gospodarczą nie zgłosi się jako czynny podatnik VAT, to korzysta z przywileju zwolnienia.

Kiedy stosuję zw, a kiedy np?

Chcesz wystawiać faktury bez VAT w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety księgowości elektronicznej.
  • Przez stronę www lub aplikację na smartfon wystaw e-fakturę, wyślij, dodaj koszt, opłać należności.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • A gdy Twoje potrzeby wzrosną – inFakt ułatwi Ci wybór księgowej lub księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu