Wątpliwości co do tego, jak rozumieć i stosować przepisy podatkowe w konkretnej sytuacji pomoże rozstrzygnąć indywidualna interpretacja podatkowa. Wniosek trafia do Izby Skarbowej, a przedsiębiorca czeka na odpowiedź.

Opłata za wydanie interpretacji podatkowej – wrzuć w koszty firmy

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym kosztem uzyskania przychodu może być każdy poniesiony wydatek, którego celem jest uzyskanie przychodu, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Oczywiście, pod warunkiem, że nie znajduje się w specjalnym katalogu wydatków „zakazanych”.

Interpretacja jest kosztem

W związku z tym, jeśli uzyskana przez przedsiębiorcę interpretacja podatkowa wiąże się nierozerwalnie z prowadzoną przez niego działalnością, można ją potraktować jako koszt uzyskania przychodu.

Uzyskana na drodze interpretacji podatkowej odpowiedź umożliwia przedsiębiorcy dalsze – prawidłowe i zgodne z przepisami – prowadzenie firmy, bez narażania na straty związane z płaceniem kar za ewentualne błędy przedsiębiorcy.

Złożenie wniosku do Dyrektora Izby Skarbowej o wydanie interpretacji wiąże się z niewielką opłatą (obecnie jest to kilkadziesiąt złotych).

Brak prawa do odliczenia VAT – 5 ważnych przypadków

Chcesz dodawać koszty w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo.
  • Wystaw fakturę, dodaj koszt, opłać podatek wprost z inFaktu przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów.
  • A gdy Twoje potrzeby wzrosną – inFakt zapewni Ci osobistą księgową lub księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.