Ulga na internet i rozliczenie kosztu łącza jako koszt firmowy – jak to ugryźć?

Internet jest obecnie jednym z podstawowych narzędzi pracy. Warto zaznaczyć, że jeśli zostanie odpowiednio udokumentowany, można zaliczyć go w pełni do kosztów działania przedsiębiorstwa. Do tego celu najlepiej wybrać Internet mobilny. Dlaczego?

Prowadząc działalność w domu czy mieszkaniu należy pamiętać, że używany tam Internet stacjonarny może być problematyczny do rozliczenia jako koszty firmy. Dlatego znacznie pewniejszym do rozliczenia kosztem jest Internet mobilny wykupiony na firmę.

Przedsiębiorca otrzyma fakturę VAT i jeśli tylko jest vatowcem i prowadzi działalność opodatkowaną lub mieszaną, możne odliczyć sobie VAT zawarty w tej fakturze. Może to zrobić na jeden z dwóch sposobów:

  • zaliczyć wydatki na Internet do kosztów uzyskania przychodu,
  • odliczyć je od dochodu korzystając z ulgi internetowej.

Jak koszt internetu wygląda w praktyce?

  • Przedsiębiorca, który rozlicza się na zasadach ogólnych – może skorzystać zarówno z ulgi internetowej, jak i doliczyć Internet do kosztów firmy,
  • Przedsiębiorca, który rozlicza się liniowo – nie może skorzystać z ulgi, ale może zaliczyć Internet do kosztów firmy,
  • Przedsiębiorca, który płaci ryczałt ewidencjonowany – przysługuje mu tylko ulga internetowa.

Dodatkowe koszty związane z Internetem: bezpieczeństwo

Jeśli prowadzona działalność tego wymaga, mogą być konieczne do zakupienia dodatkowe programy umożliwiające korzystanie z Internetu np. w bezpieczny, dodatkowo szyfrowany sposób. Te programy wliczamy w koszty.

UWAGA:

Wysokość kwoty, którą można rozliczyć wynosi maksymalnie 760 zł rocznie. Odliczane są tylko realnie poniesione koszty. Co ważne, z ulgi internetowej można skorzystać wyłącznie przez dwa następujące bezpośrednio po sobie lata podatkowe.

Masz dodatkowe pytania związane z rozliczaniem kosztów? Napisz w komentarzu lub skontaktuj się z naszymi księgowymi: info@infakt.pl.