Prowadzenie firmy w czasie zasiłku macierzyńskiego? Oczywiście – ale tylko dla tych mam, które czują się na siłach. Choć przedsiębiorcza mama nie ma prawa do tzw. urlopu, jak najbardziej może korzystać z zasiłku macierzyńskiego, a działalność np. zawiesić. Zasiłek macierzyński i firma, czyli… kolejny odcinek naszego inFakt TV :)

Zasiłek macierzyński i firma – można połączyć, można zawiesić

Każda młoda mama ma przed sobą decyzję o tym, co po porodzie – urlop, zasiłek, zawieszenie działalności czy też zachowanie aktywności na obu polach.

O tym, jak wyglądają formalności, których należy dopełnić po zyskaniu prawa do zasiłku macierzyńskiego, dowiecie się z naszego inFakt TV.

Trzeba bowiem pamiętać o przekazaniu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiednich dokumentów. Mama ma na to 7 dni – czyli standardowy termin informowania ZUS o zmianach zachodzących w aktywności przedsiębiorcy.

Po wyrejestrowaniu się z ubezpieczeń, należy dokonać zarejestrowania do nowego – zazwyczaj tylko zdrowotnego, jeśli młoda mama decyduje się na kontynuowanie działalności gospodarczej.

Opowiemy o ZUS ZWUA, ZUA, ZZA i o tym, jaki kod przyczyny wyrejestrowania z ubezpieczeń jest prawidłowy.

Podpowiemy, jakie składki należy opłacać w czasie prowadzenia firmy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego i jak wygląda zawieszenie działalności.

Jeszcze więcej informacji o tym, jak wygląda prowadzenie firmy w czasie zasiłku macierzyńskiego (pobieranego np. z tytułu zatrudnienia na etacie) znajdziecie w jednym z artykułów na naszym blogu: Prowadzenie firmy w czasie zasiłku macierzyńskiego.

Jeśli macie pytania, jesteśmy do dyspozycji – czekamy na wszelkie uwagi i wątpliwości zarówno w formie komentarzy, jak i wiadomości e-mail na adres: info@infakt.pl.