inFakt TV: Dlaczego samozatrudnienie jest lepsze od etatu?
Wybór pomiędzy samozatrudnieniem, a etatem z pewnością zaprząta myśli wielu osób. Oczywiście obie opcje mają swoje zalety. W kolejnym odcinku inFakt TV podpowiadamy, kiedy lepszym rozwiązaniem niż etat jest samozatrudnienie.
Samozatrudnienie, czyli prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej może przynieść korzyści zarówno osobie, która się na nie zdecyduje, jak i jej pracodawcy. Nie chodzi tu jedynie o kwestie związane z wynagrodzeniem.
Po szczegóły zapraszamy do kolejnego odcinka inFakt TV 😉
Jakie plusy samozatrudnienie ma dla pracodawcy?
Z punktu widzenia pracodawcy angaż osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą ma pewne zalety. Przede wszystkim oznacza mniejszą liczbę obowiązków związanych z rozliczeniem współpracy.
Za taką osobę nie trzeba płacić podatku dochodowego i składek ZUS. Nie składa się za nią również żadnych deklaracji. W praktyce pracodawca otrzymuje od samozatrudnionego fakturę, którą „wrzuca w koszty”.
O wszystkie wymienione tu kwestie osoba prowadząca własną firmę dba osobiście. Samodzielnie prowadzi księgowość, składa deklaracje, opłaca podatki i składki ZUS. W prostej linii przekłada się to dla pracodawcy na mniejsze koszty, niż w przypadku podpisania z kimś umowy o pracę.
Koszty firmowe pozwalają zmniejszyć podatek dochodowy
Podstawowym plusem dla samozatrudnionego są po prostu wyższe zarobki niż przy etacie. Przy identycznym wynagrodzeniu to właśnie osobie prowadzącej jednoosobową działalność więcej pieniędzy zostaje w kieszeni. Oczywiście konkretna kwota zależy od kilku czynników, m.in. czy taki przedsiębiorca opłaca mały czy duży ZUS.
Samozatrudniony w przeciwieństwie do „etatowca” ma również możliwość rozliczania kosztów poniesionych w związku z działalnością, co przekłada się na niższy podatek do zapłaty. Przepisy dają tu naprawdę szeroki wachlarz możliwości.
Prowadząc firmę do kosztów można wrzucić m.in.:
- wyposażenie biura (fotel, biurko),
- sprzęt elektroniczny (laptop, drukarka, tablet),
- wydatki na samochód (paliwo, części zamienne, serwis),
- opłaty za czynsz, prąd, czy Internet,
- kursy i szkolenia związane z profilem firmy,
- wydatki reklamowe (pozycjonowanie, zaprojektowanie logotypu, wykonanie serwisu www).
Dla samozatrudnionego opłacalnym rozwiązaniem z punktu widzenia podatków może być również dołączenie do grona VAT-owców. Pozwala to na pomniejszanie VAT-u do zapłaty o VAT z faktur kosztowych, co sprowadza się do zakupów w cenach netto. Zatrudniony na etacie nie skorzysta z tej możliwości.
Warto również zwrócić uwagę na opcję rozliczania podatków nie w systemie miesięcznym, ale kwartalnym. Niesie to ze sobą sporo korzyści. Szczegóły w tym artykule.
Co z urlopem i emeryturą samozatrudnionego?
Wybór samozatrudnienia wiąże się także z pewnymi problematycznymi kwestiami. Chodzi tu przede wszystkim o urlop oraz emeryturę.
W przypadku tego pierwszego aspektu, osoba zatrudniona na etacie ma klarowną sytuację – określona ilość dni wolnych w roku wynika dla niej z Kodeksu pracy. Co innego przedsiębiorca. Jemu urlopu nie gwarantują żadne przepisy. Samozatrudniony może się jednak odpowiednio umówić z pracodawcą, tak by z wolnego skorzystać.
A jak wygląda kwestia świadczeń emerytalnych? Osoba na etacie część swojego wynagrodzenia (za pośrednictwem pracodawcy) przekazuje do ZUS.
Prowadząc działalność gospodarczą należy o emeryturę zadbać we własnym zakresie, przykładowo zakładając indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).
Chcesz prowadzić firmę w korzystny sposób?
- Przetestuj inFakt za darmo, także w wersji mobilnej. Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę.
- Prowadź samodzielnie prostą księgowość online lub wybierz jednego ze sprawdzonych księgowych.
- Zyskaj ułatwiony dostęp do finansowania działalności.
Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę
Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.
Podziel się nim ze znajomymi