Pusta faktura. Jakie są konsekwencje wystawienia faktury na usługę, która nigdy nie miała miejsca?

Aby zmniejszyć kwotę podatków do zapłaty, przedsiębiorcy starają się wykazywać jak największe koszty uzyskania przychodu. Jednym ze stosowanych sposobów jest posiłkowanie się tzw. pustymi fakturami. Ale czy warto korzystać z takich rozwiązań? Wyjaśniamy jakie konsekwencje mogą za to grozić i podpowiadamy gdzie szukać legalnych źródeł, by zwiększyć koszty prowadzenia działalności.

Co to jest fikcyjna lub inaczej pusta faktura?

Wystawianie lub korzystanie z tzw. pustych faktur to jeden z najczęściej popełnianych przez przedsiębiorców grzechów. Czym jest fikcyjna faktura?Jest to dokument, który nie opisuje prawdziwej, rzeczywistej transakcji, tylko zdarzenie fikcyjne, wymyślone po to, aby zwiększyć koszty uzyskania przychodu i tym samym wyłudzić możliwość odliczenia podatku. Tak, użycie słowa „wyłudzić” nie jest tutaj przesadą. Używanie fikcyjnych faktur w działalności to przestępstwo, za które grozi surowa kara. Co istotne, ukarany może zostać zarówno przedsiębiorca, który taką pustą fakturę wystawia, jak i taki, który z takiego fałszywego – wystawionego przez innego przedsiębiorcę – dokumentu korzysta i księguje go w swojej działalności.

Co grozi za korzystanie z fikcyjnego dokumentu księgowego?

Zdobycie pustej faktury to w dzisiejszych czasach żaden problem. Jak większość rzeczy taki dokument można namierzyć… w internecie. „Posiadam koszty do odsprzedania”, „sprzedam faktury” to przykłady tytułów ogłoszeń, które można znaleźć w sieci. Takim procederem trudnią się m.in. firmy które odnotowują straty, a więc opłaca im się wystawić faktury na fikcyjne usługi doradcze, marketingowe czy szkoleniowe, bo i tak rozliczając się z fiskusem nie zapłacą podatku. Jeżeli taki anons znaleziony w sieci wyda Ci się atrakcyjny przeczytaj jakie mogą być konsekwencje, jeśli na niego odpowiesz.

Jeżeli zdecydujesz się na wykorzystanie fikcyjnej faktury i odliczenie wykazanego na niej podatku licz się z następującymi konsekwencjami:

  • koniecznością zapłaty zaniżonego wcześniej podatku powiększonego o odsetki za zwłokę,
  • obowiązkiem zapłaty grzywny w wysokości nawet do 720 stawek dziennych (w praktyce to nawet kilka milionów złotych!),
  • zasądzeniem kary pozbawienia wolności.

Jaka kara czeka za wystawienie pustej faktury?

Zarobione na wystawianiu fikcyjnych faktur pieniądze lepiej odłożyć na zapłatę grzywny, bo to jedna z możliwych kar. Przedsiębiorca może również zostać pozbawiony wolności i trafić do więzienia na okres od 3 miesięcy do 5 lat.

Fikcyjna faktura

Możliwość surowego karania za wystawianie fikcyjnych faktur potwierdził niedawno Trybunał Konstytucyjny, który orzekł, że podwójna sankcja nałożona na przedsiębiorcę za to przestępstwo (na podstawie ustawy o VAT oraz kodeksu karnego skarbowego) jest jak najbardziej zgodna z Konstytucją.

Jak zwiększyć koszty w firmie bez ryzyka kary?

Jak widać nie warto próbować wystawiania fikcyjnych faktur, bo konsekwencje mogą być bardzo poważne. Jeżeli zbyt wysokie podatki dają się przedsiębiorcy we znaki, lepszym rozwiązaniem jestrozważenie, czy nie da się zwiększyć kosztów uzyskania przychodów w sposób legalny. Większość kosztów takich jak wydatki na transport, wyposażenie biura, czynsz i media są dla przedsiębiorców oczywiste. Ale istnieją też koszty mniej popularne, o których nie wszyscy wiemy. Należą do nich chociażby koszty zakupu roweru i jego napraw, koszty kursu językowego, na który chodzisz, aby lepiej komunikować się z zagranicznymi klientami, czy też koszty środków czystości, które kupujesz do firmy. Co jeszcze? Polecamy eBook, w którym spisanych jest 51 pomysłów na koszty firmowe.

Jak widzisz możliwości jest wiele. Jeżeli zastanawiasz się, co jeszcze może być kosztem w twojej firmie, zachęcamy do zadawania pytań w komentarzach lub kontaktu z naszym Działem Obsługi Klienta (info@infakt.pl), gdzie doświadczone księgowe doradzą, jakie wydatki można ująć w kosztach.

Chcesz optymalizować koszty księgowości i firmy?

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.