Porównanie ryczałtu, zasad ogólnych, podatku liniowego i karty podatkowej


7 lipca 2015 3 min. czytania

Gdy postanawiamy założyć własną firmę, zaczynamy interesować się tematem rozliczeń podatkowych. Już na etapie rejestracji naszej działalności musimy zdecydować, w jakiej formie będziemy rozliczać podatki. Jest to ważna decyzja, która może mieć wpływ na przetrwanie firmy w pierwszych miesiącach jej funkcjonowania.

Jak i kiedy wybrać formę opodatkowania?

Wypełniając wniosek rejestracyjny CEIDG-1 musimy dokonać wyboru formy opodatkowania dochodu, który będziemy osiągać z naszej firmy. Podjęta decyzja wiąże nas przez cały rok podatkowy oraz w latach następnych (chyba że do 20 stycznia następnego roku podatkowego złożymy wniosek o zmianę formy opodatkowania). Przedsiębiorcy mają do wyboru cztery formy opodatkowania dochodu:

  • zasady ogólne,
  • podatek liniowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • karta podatkowa.

Formy opodatkowania działalności – którą wybrać_

Zasady ogólne

Zasady ogólne, czyli bardziej fachowo opodatkowanie na podstawie skali podatkowej, to jedyna forma dostępna dla wszystkich przedsiębiorców (wybór którejś z pozostałych form uzależniony jest od spełnienia określonych warunków związanych z działalnością). Przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych podatek płaci się od dochodu, który stanowią uzyskane przez przedsiębiorcę przychody pomniejszone o poniesione wydatki firmowe. Wszyscy, którzy zarobią w ciągu roku poniżej 85.528 zł, płacą podatek w wysokości 18%. Jeżeli nasze zarobki przewyższą tę kwotę, zapłacimy podatek w wysokości 32%. Przy tej formie opodatkowania dochodu można stosować odliczenia i ulgi podatkowe. Zasady ogólne są często wybierane przez początkujących przedsiębiorców, dużo inwestujących w rozwój firmy, dla których możliwość rozliczania kosztów jest szczególnie ważna.

Podatek liniowy 19%

„Liniówka” również cieszy się sporą popularnością wśród przedsiębiorców. Jej główną zaletą jest stała stawka podatku w wysokości 19%, która nie wzrasta, wraz ze zwiększaniem się dochodów firmowych. Minusem podatku liniowego jest natomiast brak możliwości skorzystania z większości ulg i odliczeń od podatku oraz brak kwoty wolnej od podatku (czyli tej kwoty, od której fiskus nie pobiera podatku).

Załóż firmę z inFaktem

  • Księgowy z inFaktu zakłada firmę za Ciebie
  • Zostajesz przedsiębiorcą nie wychodząc z domu
  • 2 miesiące obsługi księgowej za 1 zł!

Sprawdź

Dla najmniejszych przedsiębiorców

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa to najprostsze formy opodatkowania, dostępne w zasadzie tylko dla drobnych przedsiębiorców, przedstawicieli wolnych zawodów, czy osób zarabiających na najmie. Główną zaletą tych form jest bardzo mało obowiązków dokumentacyjnych.

Na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych…

Podstawę opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym stanowi przychód, tzn. podatek płaci się od przychodu bez możliwości pomniejszania go o koszty. Stawki ryczałtu zależą od konkretnego rodzaju prowadzonej działalności i wynoszą – 3%, 5,5%, 8,5%, 17%.

…lub karty podatkowej

Podatek do zapłaty przez „kartowiczów” określa w decyzji urząd skarbowy, należy go wpłacać do 7 dnia każdego miesiąca na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Nie ma przy tym obowiązku składania żadnych deklaracji.

Nie wiesz jaka forma opodatkowania będzie dla Ciebie najlepsza? Napisz do naszych księgowych (info@infakt.pl), które pomogą w podjęciu decyzji lub założą firmę za Ciebie!

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu