Faktura zaliczkowa jest często stosowanym przez przedsiębiorców dokumentem w obrocie gospodarczym. Sprawdź, kiedy jest przydatna i jak ją wystawić w aplikacji inFakt.

Zaliczka – zabezpieczenie transakcji

Kontrahenci nie zawsze płacą pełną należność od razu. Zdarza się, że specyfika działalności wymaga wystawienia faktury zaliczkowej.

Czasem warto pobrać część należności od kontrahenta jeszcze przed finalizacją transakcji, w ten sposób możemy sfinansować wydatki związane z danym zamówieniem.

Nie ma przeszkód, aby potraktować zaliczkę jako zabezpieczenie się na wypadek rezygnacji. Po wpłaceniu pewnej części wartości zamówienia szanse na wycofanie się z danej transakcji maleją.

Termin wystawienia faktury zaliczkowej

W przypadku otrzymania zaliczki od kontrahenta mamy czas do 15-stego dnia następnego miesiąca na wystawienie faktury zaliczkowej. 

Możemy także przekazać fakturę zaliczkową jeszcze przez wpłatą, ale pod jednym warunkiem – należność musi zostać uregulowana do 30-stu dni licząc od dnia wystawienia dokumentu. 

Oznacza to, że jeżeli nie mamy pewności, czy nasz kontrahent zapłaci w terminie, bezpieczniej jest wstrzymać się z wystawianiem faktury zaliczkowej.

W przypadku niedotrzymania terminu powstanie bowiem obowiązek korygowania dokumentu.

Rozważ wystawienie faktury proforma

Zaliczka na fakturze

Rozliczenie faktury zaliczkowej – pamiętaj o VAT

Otrzymanie zaliczki rodzi obowiązek podatkowy w VAT. Ta zasada ma zastosowanie nawet wtedy, gdy faktura zaliczkowa zostanie wystawiona już w kolejnym okresie rozliczeniowym.

Rozliczenie VAT od zaliczki

Istnieją jednak czynności, w których wcześniejsza wpłata części należności nie zrodzi obowiązku podatkowego w VAT. Są to m.in. usługi najmu, dzierżawy, leasingu. Mamy w tym przypadku do czynienia ze szczególnym momentem powstania obowiązku podatkowego.

Chcesz wystawiać faktury w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo.
  • Wystaw fakturę, dodaj koszt, opłać podatek wprost z inFaktu przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów.
  • A gdy Twoje potrzeby wzrosną – inFakt zapewni Ci osobistą księgową lub księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.