Czy trzeba rozliczyć VAT od zaliczki?

Faktura zaliczkowa jest specyficznym rodzajem dokumentu, który rządzi się innymi zasadami niż standardowa faktura. Nie uwzględniamy jej w KPiR. Do czego jest więc potrzebna faktura zaliczkowa?

Nie księgujemy faktury zaliczkowej

Kosztem firmy są wszelkie wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, które przyczyniają się do osiągnięcia przychodu lub zabezpieczenia jego źródła powstania i zostały we właściwy sposób udokumentowane. Czy faktura zaliczkowa jest dokumentem, który można zaksięgować w KPiR?

Wpłaty zaliczki na poczet zamówionego towaru lub usługi przedsiębiorca nie może potraktować jako koszt uzyskania przychodu. W związku z tym dopiero fakturę końcową, która podsumuje wszystkie zaliczki, będzie można zaksięgować w KPiR jako koszt firmy.

Czy trzeba rozliczyć VAT od zaliczki?

VAT od zaliczki trzeba rozliczyć

Skoro faktura zaliczkowa nie stanowi dla przedsiębiorcy kosztu, pojawia się pytanie, co z nią zrobić i w jaki sposób uwzględnić ją w prowadzonej ewidencji.

Od faktury zaliczkowej przedsiębiorca może odliczyć VAT i w związku z tym umieszcza ją w prowadzonym rejestrze VAT. W efekcie obniża wysokość podatku VAT do zapłaty w danym okresie rozliczeniowym.

Nie zawsze musisz wystawiać fakturę zaliczkową końcową!

Chcesz rozliczać faktury VAT w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości elektronicznej.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór księgowej albo księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.