Zdradliwa proforma – uwaga na zestaw elementów

Chodzą słuchy, że skarbówka w przypływie nadgorliwości nakazuje płacić podatki od proform, tak jak od faktur. Wszystko przez likwidację nazwy „faktura”, dzięki czemu proforma przestała się od niej różnić – przynajmniej według urzędników. Można temu jednak w prosty sposób zaradzić.

Ciemna strona zmian w fakturowaniu

Od początku 2013 r. zmieniło się sporo zasad w fakturowaniu. Zdecydowana większość nowych przepisów to zmiany pozytywne.

Na ogół polegają na likwidacji szeregu obowiązków dotyczących elementów na dokumentach, w tym np. samej nazwy – od początku 2013 r. żadna nazwa nie jest wymagana. I ten nowy przepis jest kluczowy, jeśli chodzi o proformę.

Praktyka dokumentowania transakcji części przedsiębiorców zakłada niekiedy poprzedzenie płatności wystawieniem proformy (nazywanej też „pro formą”). Nie jest to dokument księgowy, nie trafia do KPiR i innych ewidencji, a także nie jest wiążący dla obu stron. Służy po prostu jako:

  • zachęta do zapłaty,
  • informacja o cenie, kwocie podatku i szczegółach usługi (w tym o terminach),
  • informacja o tym, jak będzie wyglądała faktura.

W związku z powyższym, do tej pory treść proformy była prawie taka sama, jak faktury. Z jedną drobną różnicą w nazwie. Ponieważ jednak najświeższe zmiany dotyczą właśnie nazewnictwa, łatwo się domyślić co zaszło.

Skoro obecnie faktura może z powodzeniem nazywać się „bigos” albo „lody waniliowe”, to czemu nie mogłaby nosić nazwy „Faktura proforma”?

Ot i mamy wyjaśnienie kuriozalnej sytuacji.

Faktura proforma w inFakcie jest bezpieczna

W związku z opisanym powyżej problemem, zmieniliśmy nieco faktury proforma generowane w inFakcie. Obecnie na naszej fakturze proforma widnieje „data wydruku”, a zniknęła „data sprzedaży” (czy też wykonania usługi / zakończenia dostawy towarów). Ten prosty zabieg dyskwalifikuje inFaktową proformę jako fakturę i… bardzo dobrze. Z powodzeniem można ją wystawić i wręczyć nabywcy.

A oto przykład:

proforma przykład

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące kłopotliwych proform – podzielcie się w komentarzach 🙂

Więcej: Gazeta Prawna

Aktualizacja

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie w którym określa, że proformy nie zobowiązują do rozliczenia VAT.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu