Jakie jest termin na wystawienie faktury do paragonu licząc od dnia transakcji?

Część sklepów z założenia wydaje wszystkim nabywcom paragony, niezależnie od tego do jakich celów ma służyć dany zakup. Aby uzyskać fakturę, należy się po nią zgłosić. Szkopuł w tym, że po pewnym czasie faktury do paragonu uzyskać się już nie da, gdyż sklep jej odmawia. Czy takie postępowanie jest zgodne z przepisami?

Czasami faktura do paragonu nie jest wydawana

Przedsiębiorca nie zawsze może lub chce od razu poprosić w sklepie o fakturę, która pozwala mu rozliczyć koszt lub odliczyć VAT. Niekiedy po fakturę udaje się do sprzedawcy później – po jakimś czasie. Zresztą niektóre większe sklepy z założenia wydają wszystkim paragony, zaś faktury wystawiają w odrębnym miejscu (tzn. nie w kasie).

Do końca 2013 r. przepisy w zakresie maksymalnych terminów wystawiania faktur na podstawie paragonów nie były jednoznaczne. W sklepach stosowane były zazwyczaj dwa rodzaje terminów:

  • do 7 dni od wykonania usługi lub dostarczenia towaru – według ogólnych zasad fakturowania ważnych w 2013 r. i wcześniej,
  • do 3 miesięcy od wydruku paragonu – według zasad z ordynacji podatkowej.

Co za tym idzie, jak najbardziej zdarzały się takie sytuacje, w których udając się do marketu z paragonem przedsiębiorca słyszał:

U nas faktury wystawia się do 7 dni. Przyszedł pan za późno, więc faktury pan już nie dostanie.

Taka sytuacja może być niekorzystna o tyle, że zwykle uniemożliwia rozliczenie kosztu i odliczenie VAT-u. Rozliczenie kosztu na podstawie paragonu jest możliwe tylko w kilku bardzo ograniczonych przypadkach, więc faktura zwykle jest po prostu niezbędna.

W związku z tym warto wiedzieć, że w 2014 r. takie postępowanie ze strony sprzedawców może być niezgodne z przepisami.

Faktura do paragonu – w 2014 r. prawie 4 miesiące na uzyskanie

Od początku 2014 r. wszystkie zasady fakturowania zostały przeniesione do ustawy o VAT, a zatem przedsiębiorcy nie odwołują już się do zasad z ordynacji podatkowej. O wystawianiu faktury „na żądanie” mówi art. 106b. pkt. 3 przepisów o VAT, co obejmuje 3 sytuacje:

  • faktura wystawiana „do paragonu”,
  • faktura wystawiana przez firmy zwolnione z VAT – tylko na życzenie nabywcy,
  • faktura wystawiana przez VAT-owców na rzecz osób prywatnych – tylko na życzenie nabywcy.

Termin wystawienia faktury w powyższych sytuacjach wynosi 3 miesiące licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar, wykonano usługę lub otrzymano zapłatę (całość lub część).

Co za tym idzie, jeśli np. przedsiębiorca dokonał w markecie budowlanym zakupu 3 lutego i otrzymał paragon, to ma prawo przyjść z tym paragonem nawet pod koniec maja i poprosić o fakturę. Wówczas sklep powinien taką fakturę wystawić. Jeśli odmówi wystawienia faktury, to w ten dopuszcza się przestępstwa (lub wykroczenia) z uwagi na art. 62. § 1. Kodeksu karnego skarbowego.

Faktura do paragonu – z księgowymi inFakt to proste

Masz wątpliwości jak wystawiać faktury do paragonów? A może nie wiesz, czy w ogóle musisz to robić? Jest na to prosty sposób.

  • Zakładasz darmowe konto na inFakt.pl
  • Testujesz księgowość online i fakturowanie
  • Dzwonisz lub e-mailujesz do księgowych – kiedy tylko potrzebujesz

Po prostu kliknij w przycisk, załóż darmowe konto i sprawdź.