Dyrektywa PSD2 o usługach płatniczych. Co dzięki niej zyskasz?

Piotr Juszczyk

PSD2 (z ang. Payment Services Directive 2) to unijna dyrektywa o usługach płatniczych. Jej głównym celem jest dostosowanie przepisów o świadczeniu usług płatniczych do rozwoju technologicznego.

Czym jest dyrektywa PSD2?

Dyrektywa PSD2 to zbiór regulacji prawnych dotyczących usług płatniczych. Powstała z potrzeby dostosowania unijnego prawa do rozwoju sektora płatności – przede wszystkim do wzrostu ilości płatności elektronicznych i dokonywanych za pośrednictwem telefonu czy innych nowych rodzajów usług.

Wśród celów wprowadzenia dyrektywy PSD2 wymienia się także: 

  • zwiększenie bezpieczeństwa systemów płatności w całej Unii Europejskiej; 
  • rozwój usług płatniczych;
  • poprawę poziomu ochrony konsumenta;
  • rozwój konkurencji na rynku finansowym.

Co zyskujesz w inFakcie dzięki dyrektywie PSD2?

Dzięki otwarciu się na zewnętrznych dostawców usług płatniczych możesz połączyć aplikację inFakt z Twoim kontem bankowym. W ramach takiego połączenia w aplikacji uzyskasz dostęp do dwóch usług:

  • dostęp do informacji z Twoich kont bankowych, między innymi salda czy historii transakcji (tzw. AIS, Account Information Service). Będziesz mógł z dowolnego miejsca kontrolować stan Twoich finansów w naszej aplikacji;
  • inicjowanie płatności z Twojego konta (tzw. PIS, Payment Initiation Service). Dzięki tej usłudze dokonasz transakcji bezpośrednio z Twojego rachunku bankowego za pośrednictwem aplikacji inFakt. 

Już teraz usługa AIS jest dostępna w inFakcie. Zatem już dziś możesz połączyć się ze swoim bankiem bezpośrednio z aplikacji. Dzięki integracji zyskasz szybki i bezpieczny dostęp do finansów swojej firmy w jednym miejscu.

Dyrektywa PSD2 a bezpieczeństwo użytkowników

Dyrektywa PSD2 nie tylko pozwoliła wprowadzić nowe usługi finansowe, ale także znacznie zwiększa bezpieczeństwo Twoje, Twoich pieniędzy i dokonywanych przez Ciebie płatności.

Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi również rejestr podmiotów uprawnionych do dostępu do informacji o rachunku, do którego inFakt został wpisany w 2021 roku. 

Pamiętaj: 

  • to Ty decydujesz komu i kiedy udostępniasz swoje dane;
  • w każdej chwili możesz możesz zarówno udostępnić swoje dane, jak i odebrać dostęp do nich.