Czynny żal nie ochroni przed karą związaną z Krajowym Systemem e-Faktur

Adam Pietrzak

Zgodnie z najnowszymi przepisami, czynni podatnicy VAT od 1 lipca 2024 będą wystawiać faktury za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Kary za złamanie tego obowiązku mają obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Nie uchroni cię przed nimi nawet czynny żal.

box-icon

ważne

Zgodnie z informacją Ministra Finansów, KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku. Datę wejścia KSeF poznamy po przeprowadzonym audycie.

Przeczytaj więcej o odroczeniu obowiązku KSeF.

Od 1 stycznia 2025 roku naczelnik Urzędu Skarbowego będzie mógł nakładać na podatników kary pieniężne za niedopełnienie obowiązków związanych z Krajowym System e-Faktur.

Kara w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) do 100 % VAT-u 

Kara będzie obowiązywać gdy nie wystawisz faktury w Systemie. Nie jest to jednak jedyny przypadek. Karę możesz dostać też gdy

  • wystawisz fakturę niezgodnie z udostępnionym wzorem, gdy Krajowy System e-Faktur jest niedostępny (czy to z powodu awarii platformy rządowej, czy też Twojego oprogramowania zintegrowanego z KSeF)
  • nie prześlesz do KSeF w wymaganym terminie faktur, które wystawisz w okresie trwania awarii lub usterki KSeF 

Kara, nałożona w drodze decyzji przez naczelnika Urzędu Skarbowego we wszystkich wymienionych okolicznościach, będzie mogła wynieść do 100 % wysokości podatku VAT wykazanego na fakturze. W przypadku faktur bez wykazanego podatku VAT kara pieniężna będzie mogła sięgnąć 18,7 % kwoty wykazanej na fakturze.

Czytaj więcej o karach w Krajowym Systemie e-Faktur.

Kodeks Karny Skarbowy nie ma zastosowania w przypadku Krajowego Systemu e-Faktur

Przed finansowymi konsekwencjami błędów, związanych z podatkami, co do zasady, chroni podatników instytucja czynnego żalu. Reguluje ją art. 16 Kodeksu Karnego Skarbowego. Paragraf 1 tego artykułu brzmi

Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

W przypadku kar związanych z pominięciem wystawienia faktury przez Krajowego Systemu e-Faktur (lub niedopatrzeniem terminów podczas awarii) czynny żal nie znajdzie jednak zastosowania. Kara nakładana przez naczelnika US w drodze decyzji będzie miała charakter administracyjny, a to oznacza, że wobec niej nie znajdują zastosowania przepisy Kodeksu Karnego Skarbowego. Innymi słowy: nie będzie możliwości skorzystania z czynnego żalu, aby uniknąć tego typu kary.

Zapewnienie poprawnej i terminowej realizacji zadań staje się znacznie prostsze, kiedy twój program do zarządzania finansami jest w pełni zintegrowany z Krajowym Systemem e-Faktur. Zobacz, jak działa inFakt z KSeF!

Zamów rozmowę z Księgowym inFaktu

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.
Adam Pietrzak
Doradca podatkowy, numer wpisu: 14234. Księgowy inFaktu. Robię wszystko, aby klient wiedział, że po stronie doradcy podatkowego i księgowego ma osobę, która gra w nim w jednej drużynie. Zawsze powtarzam przedsiębiorcom: nie bójcie się pytać. Nie wstydźcie się, że czegoś nie wiecie, czy nie rozumiecie. Jestem od tego, by pomóc i wytłumaczyć.