Czym jest ulga na złe długi i dlaczego warto z niej skorzystać?

Czy wiesz, że jeszcze do niedawna każdy przedsiębiorca, który nie otrzymał płatności za swoją fakturę i tak zazwyczaj musiał zapłacić od niej podatek dochodowy? Oznaczało to, że to my, wystawiając fakturę za wykonaną usługę, płaciliśmy cenę za nieterminową spłatę naszego kontrahenta.

Do dziś pamiętam zdziwienie, które towarzyszyło mnie i moim wspólnikom, kiedy 10 lat temu po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że musimy pokryć koszty podatku dochodowego nie mając jeszcze na koncie pieniędzy z faktury, z powodu której ten podatek musimy opłacić 🙂

Czym jest ulga na złe długi?

Ulga na złe długi to mechanizm, który pozwala na obniżenie podatku dochodowego. Obowiązuje on na podstawie ustawy, która weszła w życie 1 stycznia 2020 r.

Jak to działa?

Wystawiając fakturę naszemu kontrahentowi widnieje na niej również termin zapłaty. Jeśli od podanego terminu zapłaty minęło 90 dni, a my w dalszym ciągu nie otrzymaliśmy naszych pieniędzy, ulga na start umożliwia nam wyłączenie tej faktury z wyliczeń na podatek dochodowy.

Co jeśli to ja jestem dłużnikiem?

Jeśli to my znajdziemy się w sytuacji, w której nie zapłaciliśmy naszemu kontrahentowi za fakturę, którą nam wystawił, po upłynięciu 90 dni od dnia terminu zapłaty, będziemy zobligowaniu do zwiększenia naszych przychodów o wartość faktury. Pierwsza wersja ustawy Tarczy Antykryzysowej z 21 marca 2020 r. dała dłużnikom możliwość nie zwiększania przychodu z nieopłaconych faktur, pomimo zachowania ich w kosztach.

Tarcza 4.0 wprowadza nowy termin

Jeśli ustawa o Tarczy 4.0 wejdzie w życie, zamiast wspomnianych wcześniej 90 dni, będziemy mogli skorygować nasze przychody już po 30 dniach licząc od dnia terminu zapłaty na fakturze.

Czy mogę skorzystać z tej ulgi w podatku VAT?

Tak. Ulga na złe długi obowiązuje od 2004 roku również dla podatku VAT. Obecnie obowiązujący termin, po którym możemy skorzystać z ulgi to 90 dni od dnia terminu zapłaty. Więcej na ten temat wkrótce na naszym blogu.

SZUKASZ KSIĘGOWEGO?

Księgowość bez wychodzenia z domu

  • Bez dojazdów do Księgowego
  • Bez papierowych faktur
  • Bez marnowania Twojego czasu
Znajdź Księgowego Nie masz firmy? Załóż firmę z inFakt

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu