Czy trzeba drukować faktury i KPiR?

Czy muszę przechowywać dokumenty księgowe? To pytanie zadaje wielu przedsiębiorców. Odpowiedź na nie można znaleźć w najnowszym odcinku inFakt TV. Sytuacja w tej kwestii się zmienia a księgowi pracujący online, tacy jak księgowi inFakt, znają najbardziej aktualne prawo.

Czy muszę przechowywać dokumenty księgowe?

Każdy przedsiębiorca rozliczający się w oparciu o KPiR musi wydrukować komplet dokumentów rozliczeniowych, a następnie przechowywać je przez określony czas.

W przypadku KPiR należy to zrobić do 20. dnia kolejnego miesiąca za miesiąc miniony.

Co powinno znaleźć się w wydrukowanym zestawie? Przede wszystkim będzie to Książka Przychodów i Rozchodów, a dodatkowo m.in. rejestry VAT, ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz dawny PIT-5.

Drukowanie niektórych z wymienionych dokumentów nie jest obowiązkowe, ale znacznie ułatwia orientowanie się w sytuacji finansowej przedsiębiorcy. Dzięki temu nawet po latach szybko będzie można określić, dlaczego np. podatek dochodowy za maj 2013 był 5-krotnie niższy niż za pozostałe okresy.

Więcej informacji na temat obowiązków przedsiębiorcy w zakresie przygotowywania teczki z dokumentami znajdziecie w artykule oraz kolejnym odcinku inFakt TV!

Chcesz rozliczać się w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety księgowości elektronicznej.
  • Przez stronę www lub aplikację na smartfon wystaw fakturę, dodaj koszt, opłać należności.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • A gdy Twoje potrzeby wzrosną – inFakt ułatwi Ci wybór księgowej lub księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.