Czy kradzież jest kosztem firmowym?

Kradzież majątku firmowego może poważnie zaszkodzić działalności, bo zwykle bezpośrednio wiąże się z obniżeniem przychodu, podczas gdy podatki i tak trzeba zapłacić. Ale może w razie kradzieży te podatki mogą być przynajmniej niższe? Sprawdźmy jaka jest szansa na wrzucenie kradzieży w koszty firmowe.

Właściwe zabezpieczenie majątku – kluczowa sprawa

Niby w interesie każdego przedsiębiorcy leży troska o bezpieczeństwo majątku, a jednak wiele osób zapomina o bezpieczeństwie. W pierwszej kolejności urzędnicy sprawdzą więc, czy przedsiębiorca podjąć niezbędne kroki, aby zabezpieczyć swój majątek.

Aby zapobiec włamaniu i kradzieży można podjąć odpowiednie kroki: założyć monitoring, kupić psa stróżującego, alarm, dodatkowe zamki antywłamaniowe lub zamknąć najcenniejsze przedmioty w pancernym sejfie – wszystko zależy od indywidualnej sytuacji firmy lub rodzaju branży.

Inaczej będzie wyglądać zabezpieczenie sklepu z biżuterią, a inaczej np. sklepu z warzywami.

Można rozważyć rozliczenie kradzieży tylko, gdy takie środki bezpieczeństwa zostały zastosowane. W przeciwnym razie będzie to problematyczne.

Kradzież w wyniku zaniedbania – tego nie rozliczysz

Kradzież zostanie uznana za koszt tylko w przypadku, gdy przedsiębiorca nie był w stanie jej zapobiec. Jeśli złodzieje włamali się do firmy przez niedopatrzenie lub brak należytych środków ostrożności, to strata majątku nie może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu.

Tak dzieje się, jeśli do kradzieży doszło w sytuacji, gdy przedsiębiorca (lub jego pracownik) np. zapomniał zamknąć drzwi lub włączyć alarm przed wyjściem. Wtedy wina leży ewidentnie po jego stronie i kradzieży nie można zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności.

Czy kradzież jest kosztem firmowym?

4 kroki, aby zaliczyć kradzież do kosztów

Załóżmy jednak, że kradzież miała miejsce mimo zastosowania wszelkich środków ostrożności. Wtedy rozliczenie jest możliwe.

Aby zaliczyć poniesione straty do kosztów firmowych, należy:

  • uwzględnić całokształt prowadzonej działalności,
  • opisać okoliczności, które doprowadziły do kradzieży i straty majątku,
  • wymienić działania, które zostały podjęte w celu zabezpieczenia majątku, aby wykluczyć winę przedsiębiorcy,
  • odpowiednio udokumentować straty.

Należy także pamiętać, że obowiązkiem przedsiębiorcy jest zgłoszenie kradzieży na policję. Dodatkowo, dokumenty policyjne mogą się okazać przydatne w trakcie udowadniania organom podatkowym okoliczności kradzieży.

Jak udokumentować kradzież w firmie?

Przedsiębiorca, który sporządza protokół wewnętrzny opisujący zaistniałą stratę, musi w nim zawrzeć przede wszystkim:

  • datę i przyczynę włamania,
  • rodzaj i wartość skradzionego mienia,
  • datę i miejsce sporządzenia protokołu wraz z podpisem przedsiębiorcy.

Kradzież samochodu firmowego – zwróć uwagę na szczegóły

W przypadku kradzieży samochodu istotne jest, by był on objęty dobrowolnym ubezpieczeniem, czyli tzw. AC. Jest to dodatkowy warunek, którego spełnienie jest niezbędne. Jeśli przedsiębiorca tego ubezpieczenia nie miał, to rozliczenie kradzieży może być problematyczne.

Jak zaksięgować ubezpieczenie samochodu?

Do kosztów uzyskania przychodów nie można też zaliczyć tej wartości środków trwałych, która została już zamortyzowana.

Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

  • Kontaktuj się z księgowymi od poniedziałku do soboty w godzinach 7 – 22
  • Czytaj praktyczny newsletter
  • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto

Zapraszamy do komentowania i zadawania pytań. Do dyspozycji pozostają komentarze pod artykułem oraz adres e-mail info@infakt.pl.