Register modal

Wielu przedsiębiorców stawia pierwsze kroki w biznesie prowadząc firmę we własnym mieszkaniu. Takie rozwiązanie jest o tyle ekonomiczne, że nie wymaga wynajmowania biura. Oszczędność mogłaby być jeszcze większa, gdyby wydatki na mieszkanie dało się rozliczyć w kosztach.

Prowadząc firmę w mieszkaniu można jak najbardziej rozliczać w kosztach część opłat związanych z jego użytkowaniem. Chodzi tu m.in. o czynsz, prąd, Internet. Nie jest istotne czy mieszkanie należy do przedsiębiorcy czy wynajmuje on je od kogoś. W przypadku najmu, w umowie musi znaleźć się informacja o tym, że właściciel wyraża zgodę na prowadzenie działalności w tym lokalu.

Rozliczenie wydatków mieszkaniowych wymaga obliczenia jaki procent metrażu lokalu wykorzystywany jest do celów firmowych. Najlepiej wydzielić np. jeden pokój do celów działalności i oszacować jego procentową wielkość w odniesieniu do całego mieszkania.

Uzyskany wynik trzeba zapisać na odrębnym oświadczeniu i zachować w dokumentacji firmowej. Należy również zgłosić w urzędzie miasta lub gminy, że mieszkanie użytkowane jest do celów firmowych (może to wpłynąć na wysokość podatku od nieruchomości).

Wrzuć mieszkanie w koszty

Przedsiębiorca ma prawo ujmować w kosztach taką część wydatków, jaka wynika z procentu mieszkania zajmowanego do celów firmowych. Do tego celu nie trzeba posiadać faktur wystawionych na dane przedsiębiorcy – wystarczą rachunki i dowody zapłaty.

Chcesz rozliczać siedzibę firmy w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu masz do dyspozycji naszych specjalistów od 7:00 do 22:00.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.