Czy kontrola Sanepidu jest kosztem?


22 października 2015 2 min. czytania

PPIS – nic innego jak Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny, czyli Sanepid. Wielu przedsiębiorców dostaje gęsiej skórki na myśl o kontroli. Co więcej zdarza się, że za taką kontrolę trzeba ponieść opłatę.

Czy za kontrolę Sanepidu się płaci?

Za kontrolę z Sanepidu przedsiębiorca zazwyczaj nie ponosi opłat – wyjątkiem jest przypadek naruszenia wymogów higienicznych lub zdrowotnych wykryty podczas kontroli. Jeśli opłata ta ma charakter opłaty sankcyjnej, która zgodnie z odrębnymi przepisami podlega wpłacie do budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego (opłaty za badania laboratoryjne i inne czynności związane z nadzorem sanitarnym), to nie można jej wliczyć w koszty firmowe.

Do kosztów uzyskania przychodu nie zaliczamy opłat za niewykonanie nakazów organów nadzoru i kontroli dotyczących uchybień w zakresie bhp i nieprzestrzeganie przepisów z zakresu ochrony środowiska – kosztem nie są nałożone na przedsiębiorcę mandaty.

Kontrola Sanepidu czasami stanowi koszt firmowy

Istnieją jednak opłaty, które do kosztów uzyskania przychodu jak najbardziej należą. Opłaty te, ponoszone przez firmy zobowiązane przepisami do przestrzegania wymagań higienicznych i zdrowotnych, można wliczyć w koszty firmy.

Wrzucanie Sanepidu w koszty

Dotyczy to jednak konkretnych czynności i jednostek, np. przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych zobowiązanych do przechodzenia przez okresowe kontrole jakości wody lub opłaty za odbiór lokalu w przypadku gabinetu stomatologicznego.

Czasami kontrola Sanepidu nie podlega opłatom mimo stwierdzenia uchybień

Zdarza się, że Sanepid w wyniku kontroli nalicza opłaty, którymi obciąża przedsiębiorców, a jednak w rzeczywistości nie przysługuje mu takie prawo. Jedno z tegorocznych orzeczeń WSA mówi, że sam fakt przeprowadzenia kontroli szkodliwych czynników i stwierdzenia uchybień nie jest wystarczający do obciążenia firmy kosztami.

Istotne jest, by były jeszcze przeprowadzone jakiekolwiek badania laboratoryjne bądź inne specjalistyczne. Jest to wyrok zdecydowanie na korzyść podatnika.

Pomysły na koszty firmowe

Jeśli masz pytania dotyczące zaliczania wydatków do kosztów, zostaw nam wiadomość w komentarzu lub napisz na: info@infakt.pl. Dodatkowo, jeśli jesteś zainteresowany tym, jak wyglądają nasze pomysły na koszty firmowe, zapraszamy do lektury.

Chcesz rozliczać koszty działalności w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon, dodaj koszt.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu