Czy samochód w leasingu to jedyna opcja? Co jeszcze można wziąć na umowę leasingu?

Pojęcie leasingu najczęściej kojarzy się z samochodem osobowym lub ciężarowym. Należy jednak wiedzieć, że to nie jedyne dostępne przedsiębiorcy opcje. Generalnie przedmiotem leasingu może być sporo rzeczy (ale nie tylko), które ułatwiają prowadzenie działalności gospodarczej. Na co konkretnie można się zdecydować?

1. Pojazd

Wzięcie w leasing samochodu osobowego – to częsta praktyka wśród polskich przedsiębiorców. Warto przy tym zdawać sobie sprawę, że poza „osobówką” przedsiębiorca ma również inne warianty. Może zdecydować się na leasing samochodu ciężarowego lub dostawczego, naczepy, motocykla, czy autobusu.

Sporo firm leasingowym ma takie pojazdy w swojej ofercie. Jeśli tylko przedsiębiorca potrzebuje, któregoś z nich do prowadzenia działalności gospodarczej, a nie posiada wystarczającej gotówki, warto by sprawdził warunki leasingu.

2. Maszyna

Często samo założenie firmy to za mało, by faktycznie rozpocząć działalność i zacząć pozyskiwać nowych klientów. Dlatego poza wymienionymi już pojazdami przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na zawarcie umowy leasingu maszyny. Tym sposobem można sfinansować zakup np. wózka widłowego, frezarki, szlifierki.

Możliwe jest to zarówno w przypadku nowej, jak i już używanej maszyny. Najczęściej leasingodawcy finansują maszyny, których wiek po zakończeniu umowy nie przekroczy 10 lat. Ale zdarzają się także oferty dopuszczające starszy sprzęt. I jeszcze jedna istotna kwestia – o leasing może być tym trudniej im bardziej nietypowa maszyna.

3. Sprzęt komputerowy

Komputer, laptop, drukarka – to sprzęt, który z pewnością znajdzie zastosowanie w zdecydowanej większości działalności gospodarczych. Co ważne możliwe jest jego wzięcie w leasing. Tak samo oprogramowania komputerowego. To opcja o tyle interesująca, że wartość specjalistycznego oprogramowania może wynieść nawet kilka tys. złotych.

Oferta firm leasingowych w zakresie urządzeń jest bardzo szeroka. Można się bowiem zdecydować na leasing sprzętu biurowego, fotograficznego, medycznego czy telekomunikacyjnego. Istnieje również szansa, by wziąć w leasing kasę fiskalną.

4. Nieruchomość

Wprawdzie leasing nieruchomości to rozwiązanie rzadziej rozważane w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, ale wraz z dynamicznym rozwojem firmy może stać się wyjściem wartym rozważenia. Przedmiotem leasingu mogą być m.in.:

  • budynki,
  • lokale biurowe,
  • magazyny,
  • hale produkcyjne.

Leasingowaną nieruchomość przedsiębiorca może wykorzystać wedle własnych potrzeb lub zdecydować się na wynajem. Trzeba mieć również na uwadze, że leasing nieruchomości to często skomplikowana kwestia pod względem podatkowym i prawnym.

5. Pracownik

Tak, tak. Taka opcja również jest dostępna. Na czym polega? Najprościej rzecz ujmując to wynajęcie pracownika od zatrudniającej go agencji pracy tymczasowej. Przedmiotem umowy nie jest tu jednak sam pracownik, ale wykonywana przez niego usługa.

pracownik w leasingu

To opcja szczególnie interesująca w przypadku konieczność zatrudnienia osoby, o określonych kwalifikacjach i na krótki okres czasu, która musi wykonać konkretne zadanie (np. udać się z przedsiębiorcą na delegację w charakterze tłumacza). Może to być również niezłe rozwiązanie przy nieobecności etatowych pracowników, przebywających na zwolnieniach lekarskich bądź urlopach.

Chcesz optymalizować koszty firmy i księgowości?

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.