Blog – kiedy warto założyć firmę?


24 września 2015 3 min. czytania

Prowadzenie bloga to nie tylko możliwość podzielenia się swoimi przemyśleniami i opiniami z innymi, ale również świetna okazja do podreperowania domowego budżetu. Często przekłada się to na konieczność rejestracji biznesu, zwłaszcza, że osiągane zyski mogą się przerodzić w duże sumy. 

Blog może zobligować do założenia firmy

Działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie wynikają m.in. z umowy o pracę, o dzieło, zlecenia, najmu czy sprzedaży praw autorskich – w ten oto sposób przepisy definiują działalność gospodarczą. Istnieją więc sytuacje, w których prowadzenie bloga za taką właśnie zostanie uznane – jeśli jego twórca robi to od dłuższego czasu i profesjonalnie, a swoich przychodów nie rozlicza na podstawie powyższych umów. W głównej mierze odnosi się to do sytuacji, gdy na blogu znajdują się reklamy.

Czasami rejestracja nie jest konieczna

Nie zawsze urzędnicy uznają, iż prowadzenie bloga zobowiązuje autora do zarejestrowania własnej działalności gospodarczej. Można założyć, że taka konieczność nie pojawi się w poniższych sytuacjach:

  • Bloger na swojej stronie nie zarabia i nie ma takiego zamiaru.

Wielu autorów traktuje prowadzonego przez siebie bloga jako idealny sposób na podzielenie się własnymi przemyśleniami, nie myśląc o gromadzeniu fortuny. Jeśli więc ktoś pisze hobbystycznie, nie osiąga z tego tytułu zysków, a także ma inne źródła przychodu (np. etat), najprawdopodobniej (ale nie na pewno!) nie zostanie zobligowany do założenia firmy.

  • Blog generuje zyski, które rozliczane są w ramach stosunku pracy bądź w oparciu o umowy cywilnoprawne.

Nie ma potrzeby rejestracji firmy, o ile z reklamodawcą zostały podpisane: umowa o pracę, umowa o dzieło albo zlecenie, umowa najmu powierzchni reklamowej czy też sprzedaż praw autorskich.

Strona internetowa wcale nie musi przynosić zysków – wystarczające jest, że jest w tym celu prowadzona i tutaj dochodzimy do sedna – w jaki sposób twórca bloga udowodni przed urzędnikami, że nie robi tego zarobkowo? No właśnie.

Konsekwencje zarabiania bez założenia działalności gospodarczej

Jeśli blog zostanie uznany za firmę, która nie została zarejestrowana, autorowi wpisów grozi przede wszystkim kara finansowa – grzywna. Dodatkowo zostanie zobowiązany do uregulowania zaległych podatków oraz składek ZUS – wraz z odsetkami. Ryzyko mało opłacalne.

Własna firma? To się naprawdę może opłacać

Od założenia firmy nie trzeba jednak uciekać. Prowadzenie bloga w ramach własnej działalności może być dla jego twórcy świetnym rozwiązaniem.

blog kulinarny zakładanie firmy

Warto rozważyć prowadzenie bloga w ramach własnej firmy, kiedy:

  • blog przynosi spore zyski, a jego prowadzenie jest kosztowne – wydatki związane z blogiem można rozliczać w kosztach, dzięki czemu płaci się niższy podatek dochodowy
  • planujesz rozwój bloga – nie musisz zastanawiać się nad tym, czy działalność stanie się „ciągła i zorganizowana”, takie kwestie przedsiębiorcy w żaden sposób nie ograniczają
  • zależy ci na działaniu w myśl przepisów – założenie firmy to pewność, że osiągane przychody są odpowiednio rozliczane
  • nie tylko prowadzisz bloga, ale również masz etat, z którego osiągasz wynagrodzenie minimalne – składki ZUS dotyczą ciebie tylko w małym stopniu, konieczna jest bowiem jedynie zapłata składki zdrowotnej, pozostałe opłaca pracodawca.

Prowadzenie własnej działalności to w wielu aspektach atrakcyjna opcja. Połączenie dozy niezależności z większymi zyskami finansowymi i pracą z domowej sofy – to nowoczesny sposób na pracę w XXI wieku.

Chcesz zamienić blog w biznes w prosty sposób?

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.