Jakie ubezpieczenie posiada Twoje biuro rachunkowe?


12 grudnia 2012 2 min. czytania

Żeby móc założyć biuro rachunkowe w Polsce trzeba spełnić dwa warunki: dysponować certyfikatem Ministra Finansów i posiadać wykupione ubezpieczenie OC. Wysokość minimalnej polisy OC jest ściśle określona w przepisach. W jakim celu?

Dlaczego biura rachunkowe muszą być ubezpieczone?

Część przedsiębiorców prowadzi księgowość samodzielnie, np. korzystając z programu do księgowości w inFakcie. Wówczas to oni odpowiadają m.in. za:

  • poprawne kwoty podatków,
  • właściwe księgowanie kosztów i przychodów,
  • poprawne zapisy w KPiR,
  • odpowiednie sporządzanie i przechowywanie dokumentacji.

W razie kontroli z urzędu skarbowego, sami przedstawiają komplet dokumentów, odpowiadają za ewentualne braki i nieścisłości. Oczywiście korzystając z aplikacji do samodzielnej księgowości i znając tego ebooka, nie jest to takie trudne 🙂

Jak natomiast wygląda odpowiedzialność w przypadku usług biur rachunkowych?

Z punktu widzenia urzędników tak naprawdę nie ma znaczenia kto prowadzi księgowość, mimo że informacja o tym jest zapisana w CEIDG. Odpowiedzialność nadal jest po stronie przedsiębiorcy, choć w wielu przypadkach nie zna on nawet szczegółów rozliczeń i nie ma stałego dostępu do dokumentacji.

W razie błędu biura rachunkowego, przedsiębiorca ma jedyne wyjście – domagać się zwrotu z polisy OC. Dlatego jest ona obowiązkowa.

Na jaką kwotę biuro rachunkowe musi się ubezpieczyć?

Minimalna obowiązkowa polisa OC dla biura rachunkowego wynosi obecnie 15 000 euro.

Mówi o tym rozporządzenie ministra finansów z 16 grudnia 2008 r. (w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców wykonujących działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych).

Oznacza to, że przedsiębiorca, który poniósł straty w związku z błędami księgowych, może domagać się od ubezpieczyciela maksymalnie 15 000 euro.

15 000 euro

Na straty te mogą składać się ewentualne grzywny, odsetki i inne kary, które są wynikiem działań księgowych. Oczywiście, zdarza się to bardzo rzadko, ale chodzi o poczucie bezpieczeństwa.

Jak wygląda ubezpieczenie w usług księgowych w inFakcie?

inFakt dysponuje oczywiście ubezpieczeniem obowiązkowym na kwotę 15 000 euro wykupionym w firmie PZU. Ale na tym nie koniec.

O ubezpieczenie usług księgowych inFakt spytaliśmy Agnieszkę Barnat, szefową zespołu księgowości: „Sądzimy, że minimalna polisa ubezpieczeniowa, czyli ta na 15 000 euro, może być zbyt niska, aby nasi klienci czuli się naprawdę bezpiecznie. W końcu przekazują nam informacje kluczowe dla swoich firm. Samo zaufanie jest oczywiście istotne, ale czemu nie poprzeć go twardym faktem? W naszym przypadku jest to polisa o wartości rozszerzonej do 220 tys. zł. Oprócz tego ubezpieczyliśmy także nasze poczynania kadrowo-płacowe na kwotę 30 000 zł. Krótko mówiąc – klienci inFaktu mogą spać spokojnie.”

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu