Jak zaktualizować online wpis na formularzu CEiDG-1?

W 2011 roku za sprawą CEIDG zmienił się sposób rejestrowania działalności gospodarczych. Nowy elektroniczny formularz to wygodna opcja, która przyspieszyła i ułatwiła zakładanie firmy oraz wyszukiwanie o nich informacji – spis jest ogólnodostępny w Internecie.

Formularz CEIDG-1 zamiast EDG-1

Na początku lipca 2011 roku nastąpiła zmiana sposobu zakładania działalności gospodarczej, Wcześniej żeby założyć firmę przedsiębiorca musiał uzupełnić formularz EDG-1 i zanieść go do urzędu gminy. Po zmianach takim formularzem jest CEIDG-1, który można wysłać w wersji elektronicznej lub złożyć osobiście. Zmiany wynikają z wdrożenia nowego systemu prowadzenia ewidencji firm – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Szybciej i wygodniej

Nowe rozwiązanie ułatwia życie przedsiębiorcom – złożenie formularza CEIDG-1 to jednocześnie wniosek o REGON i NIP, informacja o wyborze formy opodatkowania i okresów płatności (miesięcznego lub kwartalnego). Wraz z nowym formularzem zmodyfikowano numer wpisu do ewidencji – teraz numerem identyfikującym jest po prostu NIP przedsiębiorcy. Zaletą tej zmiany jest możliwość wpisu i aktualizacji drogą elektroniczną. Jednak wymaga to posiadania podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego, który służy potwierdzeniu tożsamości w elektronicznych kontaktach z administracją. Taki profil można bezpłatnie założyć na stronie ePUAP. Nowa ewidencja umożliwia istniejącym już firmom również zawieszenie, wznowienie lub zakończenie działalności gospodarczej.

Kiedy należy zaktualizować wpis w CEIDG

Istnieje wiele sytuacji, kiedy należy zaktualizować wpis do rejestru CEIDG. Są to między innymi:

  • Zmiana charakteru działalności gospodarczej

Jeśli profil twojej firmy uległ zmianie, przeważający rodzaj działalności gospodarczej jest inny niż na formularzu CEIDG-1 należy zaktualizować te dane i wpisać nowy kod PKD poprawnie identyfikujący rodzaj działalności.

  • Zmiana danych lub siedziby firmy

Niekiedy firmy zmieniają adres swojej siedziby, przenoszą placówkę do innego miasta lub otwierają dodatkowe miejsca wykonywania działalności. Również w przypadku freelancerów zachodzą takie zmiany, nowe dane należy zamieścić w formularzu CEIDG-1.

  • Zmiana okresów płatności

Przedsiębiorca ma wybór okresu płatności, jeśli jednak zdecyduje się na przejście z podatku miesięcznego na kwartalny (lub odwrotnie) konieczne jest zaktualizowanie tej informacji w formularzu CEIDG-1. Wcześniej taką zmianę należało zgłaszać w urzędzie skarbowym, teraz wystarczy nanieść zmiany w elektronicznym formularzu.

  • Zmiana nazwy firmy

W świetle prawa nazwą firmy osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko – jeśli uległo zmianie, np. pod wpływem stanu cywilnego, należy wprowadzić je na nowo do ewidencji.

  • Zmiana biura rachunkowego

Przedsiębiorca decydujący się na usługę innej firmy księgowej lub biura rachunkowego powinien zaznaczyć tę zmianę w formularzu CEIDG-1, w polu określającym podmiot prowadzący księgi rachunkowe jego firmy. O zmianie biura rachunkowego przeczytacie więcej w naszym ebooku.

To tylko niektóre możliwości zmian w obrębie formularza CEIDG-1. Wszystkie z nich należy wprowadzić do 7 dni od momentu powstania tych zmian. Ze względu na publiczny charakter CEIDG i możliwość sprawdzenia w każdej chwili danych każdej firmy, która znajduje się w spisie, ważne żeby informacje były jak najbardziej aktualne.

Informacje w ewidencji zaktualizuje inFakt

Aktualizację danych w formularzu CEIDG-1 może dokonać za przedsiębiorcę biuro rachunkowe. Ta sytuacja nie wymaga od przedsiębiorcy zgłaszania biura jako pełnomocnika. Jeśli jesteś użytkownikiem Księgowości All Inclusive to inFakt za Ciebie dokonuje wpisu podmiotu prowadzącego księgi rachunkowe. Jeśli zaś zajdzie jedna z wymienionych powyżej sytuacji wystarczy skontaktować się z nami mailowo i poinformować o zmianie, a zaktualizowaniem informacji zajmie się nasz dział księgowych.

Księgowa z inFakt o aktualizowaniu wpisu do CEIDG

Wpisu do CEIDG dokonujemy bezpłatnie podczas Zakładania Firmy All Inclusive,natomiast aktualizację danych dokonujemy na życzenie klienta – wystarczy wysłać do nas maila z informacją, koszt tej usługi znajduje się w cenniku. Jeśli sprawa jest bardzo pilna to działamy w przeciągu kilkunastu godzin, jeśli zmiana nie wnosi wiele do działania firmy wprowadzenie takiej modyfikacji może poczekać do momentu rozliczenia spraw księgowych (około 20 dnia każdego miesiąca). Zmiana z EDG na CEIDG jest dla biur rachunkowych takich jak inFakt bardzo korzystna. Wygoda i szybkość są domeną nowego rozwiązania, a możliwość dokonywania wpisu i modyfikacji w ewidencji CEIDG za pomocą Internetu to mniej pracy i oszczędność czasu naszego i urzędów.

Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

  • Dzwoń do księgowych inFaktu – pomogą Ci zaktualizować CEIDG
  • Czytaj praktyczny newsletter dla przedsiębiorców
  • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto!