3 historie o tym, jak szukać księgowej

Mniej więcej dziesięciu na stu przedsiębiorców to prawdziwi szczęściarze. Znają przynajmniej ze słyszenia swoją przyszłą księgową. Większość jednak daje ogłoszenia i czeka. Wybitnie samodzielni przeszukują Google i porównują oferty. Co różni te historie?

1. Polecana księgowa

Sprawdzona przez zaufaną osobę księgowa to na 99% księgowa, na której i my możemy polegać. Polecenia od znajomych są bezcenne, choć jest od tego wyjątek: w inFakcie polecenia da się wycenić, dzięki Programowi Ambasador. Warto zapamiętać : osoba polecająca księgowość z inFaktu zyskuje co miesiąc 10% wartości oferty, a 10% rabatu dostaje odbierający polecenie. Koniec reklamy, wracając do rzeczy…

Polecenia mają też ciemną stronę. Jeśli nasz znajomy prowadzi firmę budowlaną, stawia domki jednorodzinne, zamawia i rozlicza tony cementu, a my mamy gabinet lekarski albo… tworzymy oprogramowanie dla zagranicznych kontrahentów, to księgowa siedząca po uszy w budowlance, dosłownie zakopana w cegłach i prętach stalowych, niekoniecznie będzie tak samo biegła w rozliczaniu naszej działalności. Dlaczego? Różne branże mogą mieć różne regulacje. Faktura za kształtki wieńcowe nie jest równa fakturze za hosting. Trzeba czasu, by poznać specyfikę księgową danej branży. Zwykły pączek można obecnie rozliczyć na 3 sposoby!

W różnych branżach również inny sposób rozliczania firmy jest najbardziej korzystny. Nasz kolega może rozliczać się na KPiR, a dla nas lepszy może być ryczałt. Księgowa, która zna Twoją branżę, będzie wiedziała, czy Twoja decyzja odnośnie sposobu rozliczania jest dobra.

2. Grupy księgowe, ogłoszenia o pracę dla księgowych

Z odrobiną uporu znajdziesz grupy dyskusyjne i fora, gdzie regularnie zaglądają księgowi. Także tacy z Twojego regionu.

Ale czy region ma znaczenie? Zdeterminowana księgowa przyjedzie do Twojego miasta na pierwsze spotkanie, a także w sytuacji, gdyby miała reprezentować Cię osobiście przed urzędem. Jeśli ma to ostatnie w ofercie.

Co innego jest cenne na forach: opinie. O co warto zapytać? Na przykład:

  • Jak dostarcza się dokumenty księgowej?
  • Czy odpowiada na emaile i telefony w ciągu 24h?
  • Ile dni przed terminem przekazuje wyliczoną sumę podatku?
  • Czy informuje o zmianach w prawie podatkowym?

Jeśli odpowie na Twoje ogłoszenie lub zostanie Ci polecona księgowa, która zna Twoją branżę i wypada pozytywnie w odpowiedziach na powyższe pytania – gratuluję! Poświęciłeś nieco czasu, ale możesz być na 99% pewien, że dobrze wybierasz.

ogłoszenia o pracę dla księgowych

Dobra rada: wystawiając ogłoszenie zarezerwuj sobie przynajmniej jeden dzień wolnego na same rozmowy i wymianę maili z kandydatkami. Prawdopodobnie dostaniesz w krótkim czasie dziesiątki propozycji, z których większość będzie podobna do siebie.

3. Wyszukiwarka biur rachunkowych i księgowych

A może jesteś zapracowany i nie masz czasu lub… troszkę leniwy? W obu przypadkach – świetnie! Ostrożnie zarządzający swoim kalendarzem ludzie mają nosa do wynalazków, które upraszczają życie.

Takimi wynalazkami dla ceniących swój czas są: Netflix (po co iść do wypożyczalni filmów czy kina?), telefon (po co wychodzić z domu na plotki?) czy wyszukiwarki internetowe ofert (po co iść do kiosku po gazetę z ogłoszeniami?). Wiele rzeczy szybciej załatwisz nie wstając od biurka.

Sama lista adresów biur rachunkowych i księgowych jednak nie wystarczy do podjęcia mądrej decyzji. Potrzebujesz jeszcze wiarygodnych opinii. Jak to połączyć?

inFakt dodał do siebie te dwie zalety – porównywarkę i wiarygodne opinie – w jednej dostępnej za darmo wyszukiwarce inFakt Księgowi. Nową, zaufaną księgową możesz znaleźć w mniej niż kwadrans.

Masz pytania? Odpowiemy w komentarzu.