Jakie jest limit zwolnienia z kasy fiskalnej w 2018? Które branże stracą prawo do zwolnienia przedmiotowego?
Jeśli w ramach prowadzonej działalności dokonujesz sprzedaży na rzecz osób fizycznych możesz korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania tej sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Rok 2018 przyniesie zmiany w zakresie zwolnień z kasy fiskalnej. Koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy te zmiany dotkną także Ciebie!
Zwolnienie podmiotowe
Dotychczas ze zwolnienia podmiotowego mogli korzystać podatnicy, u których wartość sprzedaży zrealizowanej na rzecz osób fizycznych nie przekroczyła w roku poprzednim kwoty 20.000 zł. W roku 2018 limit kwotowy pozostanie na tym samym poziomie. Podatnicy więc spełniający powyższy warunek lub te osoby, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą mogą korzystać nadal z tego zwolnienia z kasy fiskalnej. Jeśli sprzedaż przekroczy wartość 20.000 zł zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył wspomniany limit. Oczywiście chodzi tu o obrót realizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Jeśli zatem podatnik w miesiącu czerwcu przekroczy omawianą wartość sprzedaży to ze zwolnienia z kasy może jeszcze korzystać przez lipiec i sierpień. 1 września jest tym dniem, od którego obowiązkowo musi już ewidencjonować sprzedaż dla osób fizycznych za pomocą kasy fiskalnej.
Zwolnienie przedmiotowo-podmiotowe
W przypadku zwolnień podmiotowo-przedmiotowych nie wprowadzono żadnych zmian. Ze zwolnienia więc mogą korzystać w dalszych ciągu podatnicy, dokonujący dostaw towarów i świadczonych usług wymienionych w części I załącznika do rozporządzenia, o ile udział wartości sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych jest większy niż 80%.
Zwolnienia przedmiotowe
Ten rodzaj zwolnienia nie jest związany z wysokością osiąganych przychodów. Dotyczy rodzaju prowadzonej działalności: świadczenia określonego rodzaju usług lub sprzedaży określonych towarów. W Rozporządzeniu wymieniony jest cały katalog towarów i usług, które są wyłączone z konieczności ewidencjonowania ich sprzedaży na kasie fiskalnej.
Zwolnienia przedmiotowe w 2018 roku
Ze zwolnienia przedmiotowego nie mogą korzystać podatnicy prowadzący działalność m.in. fryzjerską, kosmetyczną, naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów, prawniczą. Katalog osób, które wraz z początkiem roku 2018 zostaną pozbawione możliwości korzystania ze zwolnienia z kasy fiskalnej, został rozszerzony. Możliwości korzystania ze zwolnienia stracą przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w zakresie:
- usług kulturalnych i rozrywkowych – wyłącznie w zakresie wstępu na przedstawienia cyrkowe,
- usług związanych z rozrywką i rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne,
- usług w zakresie wymiany walut, z wyłączeniem usług świadczonych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe.
Dla ww. usług, które w 2018 roku zostaną objęte obowiązkiem ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej, wprowadzony zostanie okres dostosowawczy na zakup kasy rejestrującej. Do 31 marca 2018 roku podatnicy Ci nadal mogą korzystać ze zwolnienia, a obowiązek wprowadzenia kasy fiskalnej będzie ich dotyczył od dnia 1 kwietnia 2018 roku.
Przetestuj bezpłatnie aplikację inFakt!
- Kontaktuj się z księgowymi od poniedziałku do soboty w godzinach 7-22
- Używaj aplikacji www i mobilnej 24h na dobę
- Udostępniaj faktury księgowemu
W razie pytań lub wątpliwości dotyczących artykułu zachęcamy do pozostawienia komentarza. Odpowiedzi udzieli autor wpisu.
Instrukcje dotyczące ujęcia zdarzeń gospodarczych w aplikacji inFakt znajdują się na naszej bazie wiedzy.
Podziel się nim ze znajomymi