PIT złożony do 20 stycznia a zaliczka na podatek za grudzień lub ostatni kwartał poprzedniego roku


4 stycznia 2017 3 min. czytania

Przedsiębiorco sprawdź, czy wcześniejsze złożenie PIT-a nie przeniesie Ci zysku. W tym artykule wskazujemy na ważne dla podatnika informacje, a także proponujemy rozwiązania, które mogą przynieść widoczną korzyść.

Jakie są zalety wcześniejszego rozliczenia?

 • nie płaci się zaliczki na podatek dochodowy za IV kwartał lub grudzień poprzedniego roku, tylko ewentualną kwotę podatku wynikającą z zeznania rocznego,
 • szybciej otrzymuje się zwrot, oczywiście gdy wygeneruje się nadpłatę w zeznaniu rocznym
 • oszczędzamy sobie stresu, od razu na początku dokonujemy rozliczenia i nie musimy potem o nim pamiętać
 • pieniądze nie 'żonglują’ między podatnikiem, a US – zapłata zaliczki a potem zwrot z US

Zeznanie roczne do 20 stycznia – dlaczego warto_

Ważne jest to, że jeśli złożymy zeznanie roczne do 20. stycznia, to do tego dnia musimy zapłacić podatek wynikający z zeznania, oczywiście jeśli taki wystąpi.

Podatnik może z zeznaniu rocznym wygenerować także nadpłatę, gdy :

 • uwzględni w rozliczeniu ulgi lub/i odliczenia,
 • rozliczy stratę z działalności gospodarczej z lat ubiegłych,
 • zyska na rozliczeniu wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci

Gdy podatnik – przedsiębiorca wykaże kwotę do zwrotu w zeznaniu, US przelewa środki na rachunek bankowy podatnika wskazany w CEIDG. Dana osoba może także pisemnie wskazać, że chce otrzymać gotówkę przekazem pocztowym, ale wówczas kwota zwrotu zostaje pomniejszona o koszt opłaty manipulacyjnej za przekazanie nadpłaty.

Podatnik może także pisemnie poinformować urząd o tym, że zwrot ma podlegać zaliczeniu na poczet zaległych, bieżących lub przeszłych zobowiązań podatkowych.

Urząd skarbowy dokonuje zwrotu podatku w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania rocznego w urzędzie skarbowym. Przykładowo gdy zeznanie zostanie złożone 18 stycznia, to zwrot powinien być do dnia 18 kwietnia.

Co mam na myśli pisząc o 'żonglowaniu’ pieniędzy między podatnikiem, a US?

Chodzi mi o sytuacje, w której podatnik dokona zapłaty podatku za IV kwartał lub grudzień poprzedniego roku, a następnie w terminie późniejszym niż 20 stycznia złoży zeznanie roczne, w którym podatek za dany rok będzie niższy niż faktycznie zapłacony – może mieć to związek ze skorzystaniem z ulgi i odliczeń, a także rozliczeniem wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Wówczas najpierw odpowiednia kwota zaliczki na podatek trafia do US, a następnie odzyskujemy jakieś środki dopiero po złożeniu zeznania rocznego. Myślę, że takie działanie jest zbędne i warto sobie to uprościć składając zeznanie do 20. stycznia.

Rozliczenie do 20 stycznia może być korzystne dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych lub wg podatku liniowego. Przedsiębiorca musi pamiętać o ujęciu w zeznaniu rocznym spisu z natury towarów handlowych. I jeszcze jedna kwestią na którą zwracamy uwagę, to aby pamiętać o właściwej wersji składanego zeznania rocznego.

Warto przeanalizować swoją sytuacje i zastanowić się, czy wcześniejsze rozliczenie jest dla nas korzystne bowiem dzięki preferencjom podatkowym może przynieść widoczne korzyści finansowe.

Przedsiębiorco, jeśli nie chcesz sam sporządzać zeznania rocznego księgowi inFakt mogą je za Ciebie przygotować, także w terminie do 20 stycznia.

Aby zlecić nam przygotowanie zeznania rocznego, klienci :

 • Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego, powinni te informacje przekazać swoim księgowym,
 • Programu do Księgowości i Programu do Fakturowania, zgłoszenia powinni dokonać wysyłając maila na info@infakt.pl lub telefonicznie: 22 307 19 18.

Cena minimalna za przygotowanie zeznania rocznego to 50 zł netto. Wycena zależy od sposobu rozliczenia i tego, czy podatnik skorzysta z ulg.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

 • Bez papieru
 • Bez dojazdów do księgowego
 • Bez marnowania Twojego czasu