W jakiej sytuacji można wystawić zbiorczą korektę? Czy daje ona prawo do obniżenia VAT?
Błędy w wystawianiu faktur zdarzają się w każdej firmie. W takiej sytuacji niezbędne jest sporządzenie korekty. Co zrobić, jeśli poprawek wymaga kilka faktur sprzedażowych dla tego samego kontrahenta? Najlepiej wystawić zbiorczą fakturę korygującą.
Faktura korygująca – kiedy wystawić i z jakimi elementami?
Faktury korygujące to jedne z częściej wystawianych przez przedsiębiorców dokumentów. Konieczność sporządzenia korekty pojawia się bowiem w wielu przypadkach. Faktura korygująca jest niezbędna m.in. jeśli nastąpiła pomyłka w kwocie lub stawce VAT, w cenie, a także przy udzieleniu rabatu już po wystawieniu dokumentu.
Właściwie sporządzona faktura musi zawierać określony przepisami zestaw elementów. Zalicza się do nich:
- zwrot „faktura korygująca” albo „korekta”,
- numer i data wystawienia,
- przyczyna korekty,
- dane z faktury, której dotyczy korekta,
- prawidłowa treść po korekcie
- jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku VAT – odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty VAT z podziałem na stawki podatku.
Zbiorcza korekta zazwyczaj przy udzielaniu rabatu
Nic nie stoi na przeszkodzie, by przedsiębiorca jednym dokumentem skorygował kilka czy nawet kilkadziesiąt faktur wystawionych na rzecz jednego kontrahenta w danym okresie. Służy temu zbiorcza faktura korygująca. Najczęściej można się z nią spotkać w kontekście udzielania rabatu, np. z powodu przekroczenia ustalonego progu sprzedaży.
Numery poprawianych faktur – niezbędne na zbiorczej fakturze korygującej
Prawidłowy dokument w pewnym stopniu różni się od „zwykłej” korekty, jeśli chodzi o zestaw elementów. Na zbiorczej fakturze korygującej wystawianej w przypadku upustu, obniżki cenowej, należy wskazać:
- numery poprawianych dokumentów wraz z datami wystawienia,
- okres, którego dotyczy.
Są też elementy, których zamieszczać nie trzeba. Przedsiębiorca nie musi wpisywać na zbiorczej fakturze korygującej daty dokonania lub zakończenia dostawy towarów, a także nazw (rodzajów) towarów lub usług objętych korektą.
Obniżenie VAT-u z faktury korygującej nie zawsze wymaga potwierdzenia odbioru
Wystawienie zbiorczej faktury korygującej daje możliwość obniżenia VAT. Potrzebne jest posiadanie potwierdzenia otrzymania korekty przez nabywcę, np. w formie e-maila. Istotny jest tu fakt, że obniżenia VAT do zapłaty można dokonać dopiero w okresie, w którym zdobyło się takie poświadczenie.
Od zasady zobowiązującej do zdobycia potwierdzenia otrzymania korekty istnieje jeden ważny wyjątek. Otóż potwierdzenie nie jest wymagane do obniżenia VAT, jeśli sprzedawca dopełnił wszelkich niezbędnych czynności w celu dostarczenia korekty i potrafi to udowodnić (posiada np. korespondencję e-mailową z nabywcą).
Chcesz wystawiać faktury w prosty sposób?
- Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
- Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
- 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
- Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.
Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.
Podziel się nim ze znajomymi