Na przestrzeni ostatnich miesięcy zwiększyła się liczba polskich artystów, którzy założyli własną działalność gospodarczą. Przepisy obligują bowiem aktorów czy piosenkarzy do rozliczenia przychodów np. z tantiem, w firmie, a nie poza nią. Nie zawsze jednak tak było.

Niejednomyślne organy podatkowe

Rozliczanie autorskich praw majątkowych od kilku lat sprawiało przedsiębiorcom spore problemy. A to dlatego, że organy podatkowe zajmowały w tej kwestii rozbieżne stanowiska. Wydając indywidualne interpretacje podatkowe czy postanowienia, nie mogły się zdecydować w jaki sposób zakwalifikować to źródło przychodów.

Niekiedy organy podatkowe decydowały, że przychody np. z tantiem, honorariów, wynagrodzeń, trzeba rozliczać w firmie. Ale za jakiś czas pojawiała się informacja, że powinno się je rozliczać poza działalnością.

Te różnorakie stanowiska były szczególnie uciążliwe dla osób uzyskujących część przychodów o charakterze twórczym, a część o innym. Przede wszystkim w kontekście odpowiedniego klucza podziału takich przychodów i kwalifikacji kosztów podatkowych.

Artysta zakłada firmę, bo tak zdecydowało MF

Kontrowersyjne w dużej mierze praktyki organów podatkowych zostały zastopowane przez Ministerstwo Finansów. W ubiegłym roku resort jednoznacznie stwierdził, że przychody z majątkowych praw autorskich trzeba rozliczać w działalności gospodarczej.

Tym samym artysta ma możliwość wyboru sposobu opodatkowania własnej firmy, na identycznych zasadach, jakie obowiązują innych przedsiębiorców. Osoby, które w poprzednich latach rozliczały przychody z autorskich praw majątkowych poza firmą, nie są zobligowane do korygowania rocznych zeznań podatkowych złożonych wcześniej.

Jakie wydatki w kosztach artysty?

Jedną z głównych zalet prowadzenia działalności gospodarczej jest opcja rozliczania w kosztach wydatków, które się z nią wiążą. Tym sposobem obniża się podatek dochodowy do zapłaty. Oczywiście artyści – tak jak pozostali przedsiębiorcy – mają w tym kontekście szereg różnorodnych opcji. Mogą ująć w kosztach wydatki m.in. na samochód czy laptop.

koszty działalności artystycznej

Możliwe jest również rozliczenie wydatków charakterystycznych dla działalności artystycznej, m.in.:

  • zakupu strojów artystycznych i elementów scenografii (np. dekoracji, rekwizytów),
  • korzystania z usług fryzjerskich i kosmetycznych (związanych np. z występem scenicznym lub rolą w teatrze),
  • nabycia kosmetyków niezbędnych przy konkretnej roli.

Do kosztów nie da się jednak zaliczyć wydatków związanych z dbaniem o wygląd, takich jak karnet na basen albo siłownię. W opinii organów podatkowych mają one bowiem charakter osobisty.

Chcesz mieć zaufanie do księgowego zaplecza biznesu?

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.