Zmiany, zmiany, zmiany – na naszym blogu startujemy z szybkimi i praktycznymi poradami. Wyjaśnienie kwestii księgowych bywa skomplikowane, choć niekiedy wystarczy kilka konkretnych zdań. Wychodząc z takiego założenia rozpoczynamy cykl „Szybka porada księgowa”, w którym na każde postawione pytanie odpowiadamy krótko i konkretnie. Na początek coś o ZUS.

Rozłożenie zaległości względem ZUS jest jak najbardziej możliwe. W przypadku przedsiębiorcy opłacającego składki wyłącznie za siebie istnieje opcja rozłożenia całego długu wraz z należnymi odsetkami. Dotyczy to więc zarówno składek zdrowotnych i społecznych, jak i na Fundusz Pracy.

Z kolei jeżeli przedsiębiorca zalega z opłacaniem składek za zatrudnianych pracowników, musi opłacić za nich te emerytalne i zdrowotne. Pozostałe ma szansę rozłożyć na raty.

Żeby ZUS pozytywnie rozpatrzył wniosek konieczne jest regularne opłacanie bieżących składek. W przeciwnym razie podpisanie porozumienia ratalnego może okazać się niemożliwe. Nie wolno także zapomnieć o opłaceniu ewentualnych kosztów egzekucyjnych.

Chcesz płacić ZUS terminowo?

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.