Zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej opiera się na złożeniu odpowiednio wypełnionego formularza CEIDG-1. Dzięki niemu przedsiębiorca zgłasza siebie do ZUS jako płatnika składek. Ale… to jeszcze nie koniec.
Założenie firmy trwa krótką chwilę
Z roku na rok polskie przepisy w zakresie zakładania działalności gospodarczej stają się coraz bardziej przyjazne osobom decydującym się otworzyć własny biznes. Wystarczy przypomnieć, że jeszcze kilka lat temu cała procedura wymagała wizyty w urzędzie miasta, statystycznym oraz skarbowym, a także w ZUS.
W zależności od wielkości miasta i obłożenia danego urzędu, ten proces mógł trwać nawet 3 tygodnie. Nie wspominając o tym, że praktycznie nie istniała możliwość, by formalności dopełnić przez Internet.
A dzisiaj? Przyszły przedsiębiorca musi złożyć formularz CEIDG-1 (da się to załatwić drogą elektroniczną) i wybrać się do ZUS. W pewnych przypadkach można cieszyć się z własnej firmy już po kilku godzinach.
7 dni na zgłoszenie do ZUS
No właśnie – ZUS. Wprawdzie podczas składania CEIDG-1 następuje automatyczne zgłoszenie przedsiębiorcy do ZUS – jako płatnika składek, to jednak niezbędne są dodatkowe dokumenty. Osoba zakładająca firmę musi jeszcze zgłosić samą siebie do ubezpieczenia. Wymaga to złożenia odpowiedniego formularza:
- ZUS ZUA – jeśli działalność gospodarcza jest jedynym tytułem do ubezpieczenia (podlega się wszystkim ubezpieczeniom)
- ZUS ZZA – gdy przedsiębiorca jednocześnie np. pracuje na etacie i zarabia przynajmniej minimalną pensję (podlega się jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu).
Właściwy formularz składa się do 7 dni od momentu powstania obowiązku ubezpieczenia, czyli od założenia firmy.
Comiesięczne DRA? Nie musisz!
Niezbędne jest także złożenie druku ZUS DRA. To deklaracja zawierająca zbiorcze informacje na temat wszystkich składek. W sytuacji, gdy przedsiębiorca ma zamiar rozliczać i opłacać składki tylko za siebie, może przekazać ZUS DRA wyłącznie za pierwszy pełny miesiąc prowadzenia działalności gospodarczej. Na podstawie złożonych druków ZUS sporządza dokumenty rozliczeniowe za kolejne miesiące. W przypadku zaistnienia zmian wysokości podstawy (np. choroba), konieczne staje się złożenie nowej DRA.
Chcesz rozliczać się z ZUS w prosty sposób?
- Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
- Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
- 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
- Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.
Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.
Podziel się nim ze znajomymi