Wymiar czasu pracy w 2025 r. – tabele, kalendarz, Wigilia [PDF]

Maciej Sztykiel

Prezydent podpisał ustawę o wolnej Wigilii. To oznacza, że od 2025 roku będziemy mieli jeden dzień ustawowo wolny od pracy. Jak więc wygląda czas pracy w 2025 roku – przedstawiamy informacje, które musisz poznać, planując grafiki pracy i urlop. Jakie zmiany czekają nas w nadchodzącym roku? Co z wolną Wigilią? No i jaki będzie wymiar czasu pracy w 2025 roku? Sprawdź przygotowane przez inFakt tabele i kalendarz – gotowe do pobrania i druku!

Ile godzin pracy w 2025 r.? 

W 2025 roku do przepracowania będzie 1992 godzin. To aż o 16 godzin mniej niż w 2024 roku. Nadchodzący rok 2025 może obfitować też w 14 dni wolnych od pracy. Dotychczasowa liczba – 13 świąt ustawowo wolnych od pracy – zwiększy się o jeden dodatkowy dzień, czyli Wigilię Bożego Narodzenia.

Aby oszacować wymiar czasu pracy w danym roku, należy pomnożyć 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w wybranym okresie rozliczeniowym. Do wyniku dodaje się godziny pracy z dni od poniedziałku do piątku pozostałych do końca okresu rozliczeniowego. Od liczby odejmuje się 8 godzin za każde święto (jeśli przypada w innym dniu niż niedziela). Co roku liczba godzin pracy jest więc inna.

Co z Wigilią w 2025 r.?

Rok 2025 ma na stałe zapisze się w polskim kalendarium. Wszystko ze względu na wprowadzane zmiany związane z Wigilią Bożego Narodzenia i ustanowieniem jej dniem wolnym od pracy.

27 grudnia 2024 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawę o dniach wolnych od pracy, tym samym przypieczętowując dodatkowy dzień wolny.

Co istotne, decyzja w tej sprawie jest ważna przede wszystkim z punktu widzenia obliczania wymiaru czasu pracy. W naszych tabelach czasu pracy i kalendarzu na 2025 rok zawarliśmy już dodatkowy, czternasty dzień wolnym w roku – w Wigilię.

Wymiar czasu pracy – tabela na 2025 r.

Wymiar czasu pracy w 2025 roku przedstawiamy w czytelnych tabelach. Z pierwszej dowiesz się, jaka jest liczba godzin i dni pracy w poszczególnych miesiącach, a także ile dni wolnych przypada od stycznia do grudnia 2025 roku. Tabela uwzględnia wolne za Wigilię Bożego Narodzenia.

Wymiar czasu pracy 2025 r. - tabela miesięcznaPobierz tabelę w formacie PDF i wydrukuj

Druga tabela zawiera natomiast informacje o trzymiesięcznym okresie rozliczenia w odniesieniu do wymiaru czasu pracy. Uwzględnia wolną od pracy Wigilię w 2025 roku.

Wymiar czasu pracy 2025 r. - tabela okres trzymiesięcznyPobierz tabelę w formacie PDF i wydrukuj

Wymiar czasu pracy – kalendarz 2025 r.

Kalendarz świąt w 2025 roku będzie wzbogacony o jeden dodatkowy dzień wolny – Wigilię Bożego Narodzenia. Oprócz tego będziemy tradycyjnie świętować 13 innych dni ustawowo wolnych od pracy – w tym m.in. Nowy Rok, Trzech Króli czy Wielkanoc.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki, choć są dniem ustawowo wolnym od pracy, to zawsze wypadają w niedziele – w 2025 roku to 8 czerwca. A za święta, które wypadają w niedzielę, pracownikom nie należy się dodatkowy dzień wolny od pracy.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku świąt, które wypadają w sobotę, jak choćby w przypadku Święta Konstytucji 3 maja – w takim przypadku pracownik powinien otrzymać inny dzień wolny w tym samym miesiącu.

Kalendarz 2025 r. sprzyja długim weekendom oraz organizowaniu sobie dłuższego urlopu. W styczniu wystarczy wziąć 2 dni wolnego, by nie pracować przez 6 dni. W maju jeden dzień urlopu, daje nam 4 dni wolnego. Podobnie w czerwcu, przy okazji Bożego Ciała, które w tym roku wypada 19 czerwca. W sierpniu czeka nas trzydniowy weekend, gdyż 15 sierpnia wypada w piątek.

Rekordowo długą przerwę od pracy można jednak wziąć na przełomie roku 2025/2026. Biorąc 8 dni wolnego uzyskamy 18 dni urlopu – od 20 grudnia 2025 r. do 6 stycznia 2026 r.

Wymiar czasu pracy 2025 r. - kalendarzPobierz kalendarz w formacie PDF i wydrukuj

Pełna lista 14 dni ustawowo wolnych od pracy w 2025 r.:

1 stycznia – Nowy Rok
6 stycznia – Trzech Króli
20 kwietnia – Wielkanoc
21 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny
1 maja – Święto Pracy
3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja
8 czerwca -Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
19 czerwca – Boże Ciało
15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego
1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych
11 listopada – Święto Niepodległości
24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia
25 grudnia – Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
26 grudnia – Boże Narodzenie (drugi dzień)

Jak ustalić wymiar czasu pracy?

Zasady wyliczania wymiaru czasu pracy na konkretny rok są szczegółowo opisane w Kodeksie pracy. Przyjętych norm dotyczy przede wszystkim art. 129, z którego wynika szereg ogólnych zasad. Zakłada się, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy.

Załóż działalność gospodarczą

Zamów darmową rozmowę z Księgowym, który założy Twoją firmę.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Bardziej szczegółowe zasady dotyczące obliczania wymiaru czasu pracy zostały zawarte w art. 130. Według Kodeksu pracy należy pomnożyć 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodać do otrzymanej liczby iloczyn 8 godzin i liczby dni (od poniedziałku do piątku) pozostałych do końca okresu rozliczeniowego. Od całości odejmuje się 8 godzin za każde święto, gdy przypada w innym dniu niż niedziela.

Wymiar czasu pracy to okres, w którym pracownik zobowiązany jest pozostawać w dyspozycji pracodawcy. Czy w tym roku zatrudnieni otrzymają dodatkowy dzień wolny w postaci Wigilii? Sprawa powinna wyjaśnić się w pierwszym kwartale roku.


Maciej Sztykiel
Były dziennikarz ekonomiczny RMF FM oraz Radia ZET. Niegdyś fotograf, choć pasja pozostała do dziś. W inFakcie odpowiadam za tłumaczenie języka podatkowego na ludzki, krótkodystansową komunikację i długofalowy PR oraz kreatywny marketing. Po pracy jestem żeglarzem, marzycielem i psiarzem.