Wirtualny doradca, live chat oraz call center – takie udogodnienia będą czekać na przedsiębiorców chcących uzyskać poradę związaną z CEIDG. Koszt całego projektu wyniesie 380 tys. zł. Jeszcze nie wiadomo, kiedy system zostanie wdrożony.

Obecnie przedsiębiorcy, którzy chcą uzyskać poradę związaną z ewidencją CEIDG, mogą korzystać z infolinii oraz bazy informacji zamieszczonej na stronie prod.ceidg.gov.pl. Serwis ten jest jednym z najbardziej popularnych systemów e-administracji w Polsce – miesięcznie obsługuje 10 tysięcy pytań. Ministerstwo Gospodarki zapewnia, że po wprowadzeniu planowanych zmian, przedsiębiorcy w szybszy i prostszy sposób uzyskają potrzebne informacje.

Przedsiębiorcy szybciej uzyskają poradę

Osoby poszukujące porad związanych z zakładaniem lub zawieszaniem firmy, będą mogły skorzystać z pomocy Wirtualnego doradcy. Pod tą nazwą kryje się narzędzie online, w którym znajdą się gotowe odpowiedzi na najczęściej poruszane problemy. Przedsiębiorca będzie mógł wpisać zapytanie do wyszukiwarki, która wybierze z bazy przydatne informacje. Z takiej funkcji będzie można skorzystać przez cała dobę. Co miesiąc do internetowej bazy wiedzy będą dodawane nowe wątki i zagadnienia. Trudniejsze kwestie rozwiąże konsultant, z którym przedsiębiorca skontaktuje się za pomocą live chata oraz telefonu.

Coraz więcej rzeczy można załatwić przez Internet

Planowane zmiany to kolejny etap tworzenia e-administracji w Polsce. Od maja 2008 r. funkcjonuje Platforma Usług Administracji Publicznej, a pół roku temu uruchomiono elektroniczną platformę ZUS-u. Aby móc z niej skorzystać, przedsiębiorca musi zarejestrować się w serwisie pue.zus.pl i potwierdzić swoją tożsamość. Może to zrobić np. podczas wizyty w placówce ZUS-u lub za pomocą certyfikatu kwalifikowanego. Elektroniczna platforma umożliwia m.in. obliczenie wysokości przyszłej emerytury. Na stronie pue.zus.pl uruchomiono specjalny chat, gdzie internauci mogą zadawać pytania konsultantom od poniedziałku do piątku od 8 do 18.

wirtualny doradca ZUS-u
Tak wygląda Wirtualny doradca ZUS-u

Planowane zmiany związane z CEIDG to nie jedyny pomysł, który ma związek z rozbudową e-administracji w Polsce. Rząd chce m.in. stworzyć rejestr medyczny, który ułatwi lekarzom dostęp do danych o pacjentach oraz umożliwi wystawianie elektronicznych recept.

Źródło: Wyborcza.biz