Dlaczego firmy wynajmujące wirtualne biuro wzbudzają podejrzenia organów?

Wielu młodych przedsiębiorców nie potrzebuje szczególnych udogodnień na początku swojej drogi biznesowej. Wystarcza im laptop, dostęp do Internetu i adres, pod którym rejestrują firmę. Chętnie więc korzystają z oferty tzw. wirtualnych biur. Od pewnego czasu napotykają jednak  na problem podczas rejestracji do VAT.

Wirtualne biuro w praktyce

Wirtualne biuro to firma, która udostępnia innym przedsiębiorcom adres na potrzeby rejestracji ich działalności gospodarczej oraz do korespondencji. Usługa podstawowa dostępna jest za kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Istnieje również możliwość wykupienia droższych pakietów. W zależności od dokonanego wyboru można przykładowo korzystać z sali konferencyjnej, obsługi telefonicznej czy wsparcia informatycznego. Niekiedy w cenie znajduje się odbieranie i przekazywanie listów (w formie skanów), które trafiają do wirtualnego biura, a są adresowane do konkretnego przedsiębiorcy.

Z takich usług często korzystają firmy, których działalność opiera się na zdalnej współpracy z klientem, tudzież za pomocą Internetu. Za niewielką opłatą przedsiębiorca dostaje adres w prestiżowej dzielnicy, a sam nie musi właściwie interesować się kwestiami administracyjnymi.

 Czy wiesz, że wirtualne biuro oznacza problem z VAT?

W opinii MF korzystanie z wirtualnego biura jest podejrzane

Niestety, współpraca z wirtualnym biurem rodzi też problemy. Od blisko dwóch lat przedsiębiorcy, którzy korzystają z ich usług, są kontrolowani, mają problemy z uzyskaniem numeru NIP i rejestracją jako czynni podatnicy VAT. Co leży u podstaw takiego traktowania ze strony urzędów?

Ministerstwo Finansów stwierdziło, że działalność przedsiębiorców korzystających z wirtualnych biur jest szkodliwa dla budżetu państwa. Organy skarbowe nie mają bowiem możliwości dotarcia do właścicieli firm korzystających z takich usług.

Zdaniem resortu wirtualne biura zostały szczególnie upatrzone przez przedsiębiorstwa handlujące paliwami, złomem, czy robotami budowlanymi, a więc działające w sektorach, w których często można spotkać się z wyłudzeniami VAT oraz przestępstwami skarbowymi.

Problem wciąż aktualny

Choć wytyczne MF w zamierzeniu mają przeciwdziałać zapobieganiu przestępstwom, to często skutkują np. blokowaniem możliwości rejestracji VAT uczciwym firmom. Właściciele wirtualnych biur podkreślają w rozmowach z mediami, że pomimo ugodowych prób załatwienia sporów i – wydawałoby się pozytywnych efektów rozmów z urzędami – problem w dalszym ciągu pozostaje aktualny.

Chcesz mieć prostą aplikację do rozliczania działalności?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.