Jakie są metody wyznaczania wartości początkowej samochodu, który ma być wprowadzony na stan firmy?

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się wprowadzić auto do majątku firmowego, niezbędne jest prawidłowe ustalenie wartości początkowej pojazdu. 

Plusy wprowadzenia auta do firmy

Wprowadzenie samochodu do majątku firmowego wiąże się wieloma zaletami. Przede wszystkim taki krok pozwala na rozliczanie w kosztach całości wydatków poniesionych na eksploatację auta.

Nie istnieje tu więc limit wydatków ograniczony kilometrówką, jak ma to miejsce w przypadku prywatnego pojazdu wykorzystywanego na potrzeby działalności gospodarczej.

Samochód firmowy trafia do ewidencji środków trwałych i kolejno jest amortyzowany. Amortyzacja to rozliczanie w kosztach wartości majątku firmowego (w tym przypadku auta) na raty, przy pomocy miesięcznych odpisów amortyzacyjnych.

Amortyzowanie samochodu wymaga ustalenia jego wartości początkowej. W jaki sposób można to zrobić?

Samochód na pliku banknotów

Wartość początkowa auta – jak to się liczy

Generalnie istnieją dwa sposoby ustalenia wartości początkowej pojazdu wprowadzanego do firmy.

Pierwszy – na podstawie dokumentu zakupu. Takim dowodem może być dokument, na którym figurują dane przedsiębiorcy jako nabywcy, np. faktura, umowa sprzedaży zawarta z osobą prywatną, faktura marża (przy zakupie używanego pojazdu z komisu).

Jeżeli jednak przedsiębiorca nie posiada żadnego z dokumentu, bo uległ on zniszczeniu, albo gdzieś się zawieruszył, wartość początkową auta trzeba ustalić w inny sposób.

Robi się to mając za podstawę jego szacunkową wartość. Zwykle określa się ją mając na uwadze ceny rynkowe analogicznych pojazdów. Nie warto próbować tu zawyżać ceny pojazdu, jako że mogą ją zakwestionować urzędnicy.

Istnieje możliwość zwiększenia wartości początkowej auta o pewne wydatki poniesione przed jego wprowadzeniem do firmy. Chodzi tu m.in. o opłatę rejestracyjną, koszty napraw dokonywanych przed rejestracją, ubezpieczenie czy też montaż instalacji gazowej.

Wprowadzenie starego samochodu do firmy – dlaczego to się opłaca?

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że bardzo opłacalne może okazać się wprowadzenie do firmy samochodu, który od dłuższego czasu znajduje się w majątku prywatnym przedsiębiorcy.

Powód takiego stanu rzeczy ma związek właśnie z ustaleniem wartości początkowej pojazdu.

W sytuacji bowiem, gdy posiada się dowód nabycia samochodu, to za wartość zakupu uznaje się zapłaconą kwotę, bez względu na to jak wiele czasu minęło od transakcji.

Tym samym, przy wprowadzeniu do firmy auta, które przedsiębiorca posiada w swoim majątku od wielu lat, amortyzowana kwota przewyższa realną wartość pojazdu. Dzięki temu większa kwota wpłynie na zmniejszenie podatku dochodowego do zapłaty.

Załóż testowe konto i korzystaj za darmo!

  • Kontaktuj się z naszymi specjalistami od poniedziałku do soboty w godzinach 7 – 22.
  • Przekonaj się, że wystawianie faktur i dbanie o porządek w dokumentach jest proste!

Załóż konto

Jeśli masz pytania dotyczące wprowadzania samochodu do majątku firmy i ustalania wartości początkowej, zostaw wiadomość w formie komentarza lub napisz na info@infakt.pl.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu