Od kilkunastu dni przedsiębiorcy mają obowiązek stosować się do nowych przepisów w kwestii odliczania i doliczania VAT od samochodów osobowych. Regulacje obowiązujące od 1 kwietnia 2014 r. dotyczą szerokiego spektrum zagadnień. W związku z tym pokusiliśmy się o przygotowanie zestawienia 6 istotnych aspektów w tym temacie.

1. Kiedy możliwe odliczenie 100% VAT?

Nowe przepisy wprowadziły dwa możliwe progi odliczeń od pojazdów – 50% oraz 100%. Jeśli przedsiębiorca używa samochodu zarówno w firmie, jak i prywatnie odliczy połowę VAT. Z kolei jeśli auto służy mu wyłącznie na potrzeby związane z działalnością gospodarczą ma szansę na „pełną pulę”.

W praktyce odliczenie pełnego VAT jest przeznaczone dla nielicznych i zależy od spełnienia pewnych warunków. Samochód osobowy musi być przeznaczony jedynie do celów firmowych, a przedsiębiorca musi być w stanie to udowodnić. Wtedy możliwe jest odliczenie 100% VAT od jego zakupu, wydatków eksploatacyjnych, czy nabycia paliwa.

2. Jak wygląda leasing samochodu osobowego?

Zgodnie ze „starymi zasadami” obowiązującymi do końca marca 2014 r. w związku z leasingiem samochodu osobowego przedsiębiorca mógł odliczyć 60% VAT-u (nie więcej niż 6 tys. zł). Jeśli suma odliczeń przekroczyła wspomniany limit to VAT naliczony powyżej tej kwoty stanowi koszt uzyskania przychodów.

Nowe przepisy dotknęły również tej kwestii. Aktualnie istotny jest sposób używania pojazdu. Co istotne dla osób, które zdecydowały się na leasing przed wejściem w życie zmienionych regulacji – nie liczy się ile wcześniej VAT-u odliczały. Jak więc obecnie wygląda leasing samochodu osobowego?

3. Stawka „zw” przy sprzedaży auta – jakie nowości?

Z początkiem kwietnia zmieniły się również przepisy nakazujące doliczać VAT przy sprzedaży samochodu firmowego, od którego odliczono 50% lub 60% podatku. Niestety dla przedsiębiorców – na gorsze.

Przed 1 kwietnia 2014 r. przedsiębiorcy, którzy wprowadzali do firmy samochody z opcją częściowego odliczenia VAT (zwykle 60%, maksymalnie 6000 zł) mogli sprzedawać takie samochody ze „stawką zw”. Taka transakcja była więc zwolniona z VAT. A jak jest obecnie?

4. O co chodzi z formularzem VAT-26?

Analizując kwestie związane z odliczeniem VAT od samochodów osobowych nie można zapomnieć o nowym tworze, czyli formularzu VAT-26. Przeznaczony jest dla przedsiębiorców prowadzących ewidencję przebiegu pojazdu do celów VAT. Na podstawie formularza VAT-26 urzędnicy mogą zidentyfikować pojazdy jako wykorzystywane wyłącznie w tym celu.

Przedsiębiorca musi złożyć ten druk w terminie 7 dni od dnia dokonania pierwszego wydatku związanego z samochodem (np. jego zakupu, nabyciu paliwa czy części). Niekiedy konieczno może się również okazać jego aktualizacja. Co jeszcze należy w tym temacie wiedzieć?

5. Kiedy doliczyć VAT przy sprzedaży firmowego samochodu?

W 2014 r. sprzedaż samochodu firmowego zazwyczaj obarczona jest koniecznością doliczenia VAT-u. Sprawia to, że wprowadzanie auta do działalności może być nieco mniej opłacalne, niż było jeszcze przed 2014 r. Doliczenie VAT nie jest jednak konieczne za każdym razem. Warto wiedzieć, kiedy takiego obowiązku można uniknąć.

Można to zrobić zagłebiając się w tekst „Sprzedaż samochodu firmowego – kiedy doliczyć VAT?” Wyjaśnia on wszelkie aspekty związane z tym tematem, które przedsiębiorca powinien poznać zanim zdecyduję się na sprzedaż auta.

6. Co z leasingiem samochodów „z kratką”?

Przez trzy pierwsze miesiące 2014 r. przedsiębiorcy mieli możliwość zakupu samochodu ”z kratką”, który umożliwiał odliczenie 100% VAT w związku z jego eksploatacją oraz nabyciem. Przy tej okazji część właścicieli firm zdecydowała się na wzięcie takiego auta w leasing.

Jak jednak po zmianie przepisów wygląda odliczanie VAT od samochodu „z kratką” sfinansowanego w ten sposób? Należy wiedzieć, że zastosowanie znajdują tutaj zmienione zasady. Jak więc obecnie wygląda w tym przypadku możliwość odliczenia VAT-u od rat leasingowych i co z umowami zawartymi przed 1 kwietnia?

Masz wątpliwości związane z VAT od pojazdów?

Jest na to sposób! Księgowi inFakt pomogą Ci rozliczać VAT od samochodów. Wystarczy, że założysz darmowe konto, a zespół ekspertów będzie służył Ci pomocą – kiedy tylko potrzebujesz.

Z inFaktem prawidłowo rozliczysz VAT

  • Dzwonisz do księgowych inFaktu kiedy tylko potrzebujesz
  • Automatycznie rozliczasz koszty samochodu w firmie
  • Za darmo testujesz księgowość online i fakturowanie

Załóż konto!