Jak uniknąć kasy fiskalnej w działalności online? [inFakt TV]


6 kwietnia 2015 3 min. czytania

Z używaniem kasy fiskalnej w firmie wiąże się sporo obowiązków. Nie powinno więc dziwić, że wielu przedsiębiorców najchętniej by ich uniknęło. Kiedy to możliwe jeśli prowadzi się działalność online? Odpowiadamy w kolejnym odcinku inFakt TV.

Zakup kasy fiskalnej muszą rozważyć przedsiębiorcy, którzy sprzedają na rzecz osób prywatnych. Używanie urządzenia wymaga pewnych działań, które przy działalności online mogą być szczególnie utrudnione, a niekiedy wręcz niemożliwe. Chodzi tu przede wszystkim o dostarczenie nabywcy paragonu.

Polskie przepisy przewidują jednak możliwość zwolnienia z kasy fiskalnej. Jest to możliwe po spełnieniu określonych kryteriów. Mówimy o nich w poniższym odcinku inFakt TV.

Zwolnienie z kasy – istotny rodzaj sprzedaży

Kasą fiskalną nie muszą przejmować się firmy prowadzące sprzedaż na rzecz innych przedsiębiorców. Obowiązek zakupu, rejestracji i używania tego urządzenia mają przedsiębiorcy, którzy swoją ofertę kierują do osób prywatnych.

Na szczęście przepisy przewidują szereg zwolnień pozwalających działać bez kasy fiskalnej i bez wydawania paragonów. Tak jest również w przypadku sprzedaży online.

Przede wszystkim przedsiębiorca musi sprawdzić czy nie handluje w Internecie czymś, co z założenia wymaga stosowania kasy. Taka konieczność pojawia się m.in. w związku ze sprzedażą:

  • gier, muzyki i oprogramowania na nośnikach fizycznych (płytach CD, DVD, kartach pamięci, pendrive’ach, itp.),
  • tytoniu i alkoholu,
  • sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego (również sprzedaż używanego telewizora czy telefonu),
  • części i akcesoriów samochodowych,
  • sprzętu fotograficznego (z wyłączeniem części i akcesoriów fotograficznych).

Właściciel firmy musi kupić i zainstalować kasę jeśli handluje przynajmniej jednym z zaznaczonych towarów.

Z kasy zwalnia limit sprzedaży… ale nie tylko

Jeśli charakter działalności nie daje przedsiębiorcy możliwości skorzystania ze zwolnienia należy sprawdzić inne opcje. Podstawowa oparta jest na kwocie sprzedaży w ciągu roku. Otóż nie ma konieczności instalacji kasy fiskalnej jeśli w danym roku podatkowym sprzedaż na rzecz osób prywatnych nie przekroczyła kwoty 20 tys. zł. Limit ustalany jest proporcjonalnie do czasu prowadzenia działalności.

W przypadku, gdy przedsiębiorca przekracza limit może jeszcze na inny sposób uniknąć stosowania urządzenia. Z kasy fiskalnej zwolniona jest sprzedaż, która spełnia łącznie trzy warunki:

1. Dostawa odbywa się w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłką kurierską bez opcji odbioru osobistego).

2. Opłata następuje za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej.

3. Sprzedawca prowadzi ewidencję, z której wynika jakiej czynności dotyczyła sprzedaż i na czyją rzecz została dokonana (wymagane są tu dane nabywcy, w tym jego adres).

Jeżeli przedsiębiorca kwalifikuje się do któregoś z opisanych zwolnień, nie musi instalować kasy i wysyłać kupującym paragonów.

Chcesz rozliczać przychody w prosty sposób?

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu