Tokeny w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF)

Patrycja Czarnota

Tokeny są często stosowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostępu do danych i usług online. Krajowy System e-Faktur, który wchodzi w życie od lipca 2024 roku, definiuje token jako jednorazowy kod, który jest używany do uwierzytelniania użytkowników. Jednocześnie umożliwia on dostęp do systemu. 

box-icon

ważne

Zgodnie z informacją Ministra Finansów, KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku. Datę wejścia KSeF poznamy po przeprowadzonym audycie.

Przeczytaj więcej o odroczeniu obowiązku KSeF.

Krajowy System e-Faktur (KSeF) to platforma stworzona w celu elektronicznego przesyłania faktur do organów administracji publicznej w Polsce. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur zostanie udzielony osobom fizycznym oraz podmiotom, które przeszły proces uwierzytelniania.

Co to jest token w Krajowym Systemie e-Faktur

Token w Krajowym Systemie e-Faktur to 40-cyfrowy ciąg znaków , który zapewnia dostęp do systemu. Może być wykorzystywany do

  • autoryzacji dostępu do systemu
  • uwierzytelniania użytkownika
  • wystawiania i/lub przeglądania faktur

Jak otrzymać token w Krajowym Systemie e-Faktur

Aby uzyskać token Krajowym Systemie e-Faktur właściciel firmy, a jednocześnie klient biura rachunkowego, musi wygenerować token dostępu do swojej firmy w systemie. Token możesz wygenerować w aplikacji ministerialnej na stronie https://ksef.mf.gov.pl/web/login w kilku krokach

  • wprowadź NIP firmy, dla której chcesz wygenerować token Krajowym Systemie e-Faktur
  • wybierz sposób uwierzytelnienia w aplikacji Krajowego Systemu e-Faktur (profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany)
  • wygeneruj token, któremu następnie nadasz nazwę oraz wybierzesz przypisane uprawnienia

Jeśli w przyszłości zechcesz unieważnić nadany token możesz to zrobić przechodząc na listę tokenów w aplikacji Krajowego Systemu e-Faktur. Tam wystarczy zaznaczyć token, który ma zostać wycofany, a następnie wybrać opcję „unieważnij”. Warto pamiętać, że token jest bezterminowy.

Tokeny, daty, korekty… jest tyle do zapamiętania! Znacznie łatwiej wprowadzić zmiany, gdy twój program do obsługi księgowości ma pełną integrację z Krajowym Systemem e-Faktur. Zobacz jak działa KSeF z inFaktem.

Zamów rozmowę z Księgowym inFaktu

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.
Patrycja Czarnota
Absolwentka finansów i rachunkowości. Z pasji do finansów i kontaktu z ludźmi na co dzień staram się być najlepszą księgową dla moich Klientów w inFakcie. Moim celem jest rozjaśnienie księgowych zagadnień dla nowych przedsiębiorców, którzy dzięki mojej pomocy i wsparciu mogą skupić się na rozwoju biznesu.